Karykatury w Europejskim Centrum Solidarności

Karykaturzysta Szczepan Sadurski - Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk

W otwartym w sierpniu 2014 r. Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku częścią ekspozycji stałej są rysunki satyryczne kilkunastu autorów powstałe w stanie wojennym. W tym zestawie są rysunki Szczepana Sadurskiego, szefa Karykatury.com. Rysunki młodzieńcze, bo był wtedy nastolatkiem, a swój sprzeciw do tego co się wówczas w Polsce działo, wyrażał poprzez twórczość satyryczną.

Niedawno Sadurski otrzymał propozycję przyjazdu do ECS, o czym poinformował na swoim profilu na Facebooku:

„Miło mi poinformować o planowanym wydarzeniu z moim udziałem oraz zaprosić moich znajomych. 11 grudnia, z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń Grudnia 1970, w Gdańsku będę jednym z kilku zaproszonych gości Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1, 80–863 Gdańsk). Przez godzinę będę subiektywnym „przewodnikiem” po Centrum, wspominając „mój” stan wojenny i ówczesne wydarzenia z mojej perspektywy – nastolatka, karykaturzysty komentującego nieoficjalnie tamte wydarzenia, tego któremu ówczesny system polityczny się nie podobał. Przypomnę, na stałej ekspozycji są tu moje rysunki.

Moje wspominki będą wyjątkowe i jednorazowe czyli unikalne. Liczba osób które będą to słuchać jest ograniczona. Będą zapisy w Internecie – na stronie w.w. placówki. Zapraszam NIE tylko osoby z Trójmiasta, które będą miały okazję poznać jak kształtowało się moje życie, także artystyczne”.

Aby uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu  z artystą

należy zarejestrować się online  na internetowej stronie Europejskiego Centrum Solidarności. Zapisy ruszą na 2 tygodnie przed wydarzeniem czyli pod koniec listopada. Będzie tylko 35 miejsc.

Tekst: Karykatury.com
Na zdjęciu: Szczepan Sadurski podczas swojej pierwszej wizyty w ECS (wiosna 2016 r.), wśród m.in. swoich rysunków

> Tu informacja na temat: Sadurski w Europejskim Centrum Solidarności

 

Zobacz też: wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i satyra stanu wojennego