Karykatury na weselu – czy to już moda?

karykatury blog wesele ślub blogi weselne

Karykatury na weselu

W ostatnim roku kilkadziesiąt Par Młodych organizujących swoje wesele w różnych regionach Polski, zaprosiło karykaturzystów. Uznało, że może to być duża atrakcja weselna i podejrzewamy, że większość nie żałowała tej decyzji. Na uroczystościach weselnych karykaturzyści stworzyli dowcipne portrety kilku tysięcy uczestników polskich wesel. Większość z tej liczby, narysowali karykaturzyści eventowi z serwisu Karykatury.com – Karykaturzyści, których znasz z prasy i TV.

Czy już można mówić o tym, że karykaturzysta na wesele, to jedna z najpopularniejszych atrakcji polskich wesel? Czy to już moda na karykatury na weselu? Czy to atrakcja, która przyjęła się na stałe, podobnie jak popularni barmani serwujący drinki, fotobudka, czekoladowa fontanna albo wiejski stół? Czy karykaturzysta wszedł do kanonu najciekawszych atrakcji weselnych?

Skąd ta popularność?

Na popularność usługi karykaturzystów rysujących na weselach, złożyło się kilka powodów. Rysowanie szybkich karykatur na weselach i innych imprezach prywatnych (zostawmy tu eventy firmowe, to temat na inny tekst) miało już miejsce we wcześniejszych latach i z roku na rok ma tendencje wzrostową. Jednym z powodów popularności zapraszania karykaturzystów na wesela, jest wzrastające zapotrzebowanie i świadomość, że jest to duża atrakcja. Podoba się, w dodatku finansowo jest w zasięgu portfela większości organizatorów wesela czyli każdej rodziny planującej wesele na co najmniej kilkadziesiąt osób.

karykaturzysta na wesele karykatury

Dla szefa Karykatury.com wystarczy 100 sekund, aby wyczarować dowcipną karykaturę

Zadowoleni goście wesel pokazują swoje dowcipne karykatury innym, opowiadają, polecają. Zatem poczta pantoflowa. Początkowo takie oferty karykaturzystów w Internecie były rzadkością, z czasem zwiększała się ich ilość. Informacje, że dobry karykaturzysta na weselu to atrakcyjne, artystyczne wzbogacenie weselnej imprezy, zaczęły nieśmiało trafiać na blogi i portale o tematyce ślubnej i weselnej, do prasy branżowej, na weselne fora.

Karykaturzyści eventowi

Świadomość, że atrakcja weselna jaką jest rysowanie karykatur na żywo, coraz częściej zaczęła docierać do osób ze ślubnej branży. Nawet niektórzy wedddnig plannerzy, po polsku konsultanci ślubni (szczególnie ci, którzy na bieżąco śledzą weselne trendy), dostrzegli potencjał tej atrakcji. Okazało się, że najlepsi karykaturzyści eventowi, w dodatku rysujący w zaskakująco szybkim tempie dowcipne karykatury, mogą być atrakcją nawet na ekskluzywnych, eleganckich uroczystościach weselnych.

Karykatura przestała być postrzegana wyłącznie jako sztuka ulicy. Nic dziwnego, bo karykaturzyści eventowi, w przeciwieństwie do artystów utrzymujących się z rysowania na popularnych deptakach niektórych polskich miast, nie rysowali na ulicach, ale na eventach. Rysowali inaczej, szybciej, w lekkim stresie i pod presją – bo tego oczekują od nich organizatorzy eventów firmowych.

Wszystko to spowodowało, że atrakcja sprawdzona na firmowych eventach, trafiła także na uroczystości prywatne, głównie wesela. Bo nieważne jaka to impreza, ludzie po prostu lubią oglądać dowcipne podobizny – swoje i osób, które znają. Pod warunkiem, że wykonała je wprawna ręka doświadczonego karykaturzysty eventowego.

Rozchwytywani profesjonaliści

Gdzie tkwi sukces najlepszych karykaturzystów eventowych (których można policzyć na palcach jednej ręki), którzy swoje kalendarze mają wypełnione rezerwacjami, nawet na rok przed terminem wesela? I to niezależnie od tego, czy miesiąc zaliczany jest do „sezonu ślubów”, czy to sobota czy inny dzień około-weekendowy?

karykatura karykatury karykaturzysta

Szybkie karykatury – przykłady

Na pewno rozsądna cena, jaką oferują i dobra oferta (na którą składa się wiele czynników). Czyli stosunek jakości do ceny. Niewątpliwie szybkość rysowania czyli potencjał artysty. Bo karykaturzysta rysujący powoli, który w kilka godzin zrobi maksymalnie 30 karykatur, nawet pięknych, a na weselu jest powiedzmy 150 gości – to nienajlepszy pomysł. Jak wytłumaczyć pozostałym, że nie mogli skorzystać z tej atrakcji?

Na pewno, a może przede wszystkim talent i duże doświadczenie, bo jak ktoś kiepsko rysuje (co rozpoznają nawet laicy), nie może liczyć na częste zaproszenia na wesela. Doświadczenie w każdym zawodzie zdobywa się latami, a w zawodzie karykaturzysty jego ono szczególnie ważne.

Trzeba też zajmować się tym na co dzień oraz lubić swój zawód. Zatem specjalizacja. Tymczasem wielu plastyków oferujących rysowanie karykatur na imprezach, nawet jeśli zdarzają się tacy po uczelni artystycznej – rysuje karykatury przy okazji robienia wielu innych rzeczy, przynoszących mniejszy lub większy dochód. Do tego solidność (o weselu karykaturzysta nie może zapomnieć, ani przybyć na nie spóźnionym). I jeszcze kilka spraw, które powodują, że ktoś jest profesjonalistą lub nie.

> Jeśli jesteś zainteresowany ofertą – tu konkrety

karykaturadek podróże karykatury Polska karykaturzysta

Na mapie oznaczono wybrane miejsca, w których rysowaliśmy karykatury w ostatnim roku

Tekst: (c) Karykatury.com