10 rekwizytów, które najczęściej pojawiają się na karykaturach

karykatura symbole karykatury karykaturzysta

Postanowiłem zrobić oryginalne podsumowanie. Może ono wiele powiedzieć o bohaterach karykatur, które wykonuję na zamówienie oraz czasach, w których żyjemy. Jak myślisz, co najczęściej pojawia się na rysowanych karykaturach, oprócz oczywiście twarzy i postaci bohatera karykatury? Od razu wyjaśnię: ja tylko rysuję, a pomysły karykatur uzgadniam wspólnie z osobą zamawiającą karykaturę, na podstawie informacji jakie przekazała na temat osoby/osób, które mają znaleźć się na rysunku.

Zestawienie, to równocześnie zestaw wskazówek dla tych, którzy próbują znaleźć temat zamawianej przez siebie karykatury.

Lista karykaturalnych przebojów

1. Zdecydowanym zwycięzcą zestawienia jest krawat. Wiadomo – jak elegancki mężczyzna, w dodatku biznesmen albo pan młody – krawat musi mieć. Od razu dodam, podobnie jak w rzeczywistości, na karykaturach krawat zdecydowanie wygrywa z muszką.

2. Na karykaturach często pojawia się zwierzak. Pies, kot, rybka, różne ptaki, zwierzęta domowe, ale też egzotyczne, np. tygrys, krokodyl, a nawet nietoperz.

3. Sport, to częsty temat karykatur. Ze sportów zwycięża piłka nożna (prawie zawsze dotyczy to panów), a zaraz za nią jest rower (nieco częściej panie niż panowie).

4. Samochody osobowe różnych marek oraz inne dwuśladowe pojazdy jeżdżące, np. tramwaj, traktor, quad. Ewentualnie dodamy tu jeszcze motocykl.

5. Kwiaty, bo przecież kobiety uwielbiają kwiaty! Zarówno cięte, jak i te rosnące w ogródku.

6. Budynki często pojawiają się w tle karykatur. Budynki jakiegoś miasta lub miasteczka, wieżowce i biurowce Warszawy albo przedstawiające siedzibę konkretnej firmy, której prezes jest głównym tematem karykatury.

7. Komputer i telefon (najczęściej komórkowy) – symbole XXI wieku. Było do przewidzenia, że też pojawią się w tym zestawieniu.

8. Z kulturą nie jest tak źle. Bohaterowie karykatur często mają książkę, czasem podręcznik, znacznie rzadziej gazetę.

9. Łodzie, statki, surfing i woda – najczęściej morze. Bo kochamy wypoczywać, pływać i żeglować. Można do tego punktu dodać wędkę, bo niektórzy panowie nad wodą lubią wędkować.

10. Kieliszek, butelka alkoholu (wino lub whiskey) i kufel piwa. Bo tego, że ktoś lubi wódkę lepiej nie pokazywać na karykaturze.

Poza zwycięską dziesiątką znalazły się m.in. góry i narty oraz dalekie podróże (a więc globus lub mapa) oraz… palmy, symbol wyjazdów do ciepłych krajów. Jeszcze dalej uplasowały się: aparat fotograficzny, instrumenty muzyczne i przedmioty związane z pracą w biurze (poza wspomnianymi z punkcie 7).

Napisał i narysował: (c) Szczepan Sadurski / karykatury.com

> Jak zamówić karykaturę ze zdjęcia