Dzieci rysują karykatury lokalnych VIP-ów

atrakcje na eventy firmowe karykatura karykatury karykaturzysta

Z opóźnieniem dotarła do nas informacja o organizowanym w Bielsku-Białej lokalnym konkursie karykatury, adresowanym dla uczniów gimnazjów i szkół średnich „Znany Bialczanin w karykaturze”. Jego organizatorem było Bielskie Centrum Kultury – Klub kultury „Scena”, a konkurs zorganizowano z okazji Dnia Białej Podlaskiej, zresztą nie po raz pierwszy. Uczniowie szkół w Białej Podlaskiej mieli narysować „zabawne portrety i karykatury mieszkańców naszego miasta, jak też ludzi sławnych, którzy kiedyś byli mieszkańcami Białej Podlaskiej”. Różnymi drogami informacja o konkursie dotarła do szkół i nauczycieli plastyki. Był pretekst, aby na lekcjach plastyki (a może też w domach) młodzież porysowała oraz dowiedziała się czegoś o znanych Bielszczanach? (Bialczaninach? Bialczanach?) oraz o tym, czym jest karykatura.

Nie wiemy, czy podobne konkursy odbywają się w innych miejscach Polski. Ale jako profesjonalny internetowy serwis zajmujący się od lat wszystkim co dotyczy karykatur, mamy kilka przemyśleń.

Każdy pretekst jest dobry, aby propagować sztukę karykatury, także lokalnie, wśród osób młodych. A ponieważ nie znaleźliśmy w sieci niczego oprócz informacji o ogłoszonym konkursie, być może efekt nie był wystarczająco zadowalający. Dlatego postanowiliśmy udzielić gratis kilku porad, jak zorganizować podobne konkursy w przyszłości, niezależnie od tego, kto i gdzie w Polsce chciałby zorganizować coś podobnego.

Karykaturadek

Aby tego typu konkursy (oprócz radości lokalnych VIP-ów oglądających swoje podobizny narysowane przez dzieci) zostawił coś więcej, warto zadbać o edukację uczestników. Na lekcjach plastyki nadarza się okazja, aby opowiedzieć uczniom o tym, czym jest karykatura i portret, o historii karykatury, o jej znanych (żyjących i nieżyjących) przedstawicielach, pokazać jakieś przykłady. Najlepiej, gdyby zrobił to nie nauczyciel, ale zaproszony specjalista, może nawet jakiś znany karykaturzysta. Może zrobić przy okazji w Centrum Kultury profesjonalną wystawę karykatury i zaprosić na nią dzieci, aby zanim zaczną rysować coś zobaczyły, nie tylko poznały teorię. Może wycieczka do Muzeum Karykatury w Warszawie? Może  też zorganizowanie spotkania, coś w rodzaju nauki rysowania karykatury? (jest przy tym mnóstwo śmiechu, niżej podpisany uczestniczy w takich spotkaniach – cyklicznie na jednej z warszawskich uczelni, takie spotkania prowadziłem nawet w Nowym Jorku).

Dla uczniów takie zetknięcie się z profesjonalną karykaturą, to zdobycie konkretnej wiedzy i doświadczeń, które może zaowocują w przyszłości, ale też zwyczajna frajda. Jakże inne wrażenia, niż rutynowy udział w cotygodniowych lekcjach plastyki, z nauczycielem? Sądzę, że po takim wprowadzeniu, jeszcze więcej uczniów z zainteresowaniem wzięłoby udział w konkursie, a jego plon byłby bardziej udany. Tego życzymy organizatorom konkursu w Białej Podlaskiej, a wszystkich którzy mają w głowach pomysł na podobny konkurs, chętnie spróbujemy pomóc.

Tekst: Szczepan Sadurski / Karykatury.com

 

Na naszym blogu

Karykaturzysta na wesele. Poradnik
Zasada jest taka, że karykaturzysta przybywając na wesele, ma zagwarantowane honorarium. Osoba, która go zaprasza, płaci za jego wynajęcie. Konkretnie: za czas pracy (liczbę godzin rysowania), w sporadycznych przypadkach – za liczbę wykonanych karykatur.
>> Cały tekst

Atrakcje na piknik: karykaturzysta
Na karykaturzystów podczas pikniku niemal zawsze jest ogromne zapotrzebowanie – non stop, od początku do końca imprezy. Gdy chcesz mieć na pikniku tę super-atrakcję, lepiej oszczędź na niesprawdzonych atrakcjach, a postaw na świetnych zawodowych karykaturzystów eventowych, którzy narysują dużą liczbę uczestników pikniku. Aby było w sam raz i wielu uczestników pikniku miało szansę na karykaturę, na każdych 150-200. uczestników pikniku…
>> Cały tekst

Eventy. Artysta estradowy czy karykaturzysta?
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes eventów miał się dobrze, choć wciąż w Polsce raczkował, nie było karykaturzystów specjalizujących się w rysowaniu karykatur na eventach. Kandydatów na rysowanie szukano na rożne sposoby (powstawały dopiero pierwsze strony www takich artystów). Ale nawet obecnie nie jest lepiej i w wielu agencjach eventowych wciąż nie słyszano o tym, że na event można zaprosić karykaturzystę.
>> Cały tekst

Rocznica ślubu i urodziny – karykatury na żywo
Honorarium dla karykaturzysty liczone jest od ilości godzin, podczas których rysuje na imprezie (najczęściej 4 – to zależy od uzgodnień i liczby uczestników imprezy). Do tej kwoty dojdzie koszt dojazdu i noclegu – w zależności od odległości jaką musi przejechać na imprezę i pory dnia (zwykle to imprezy wieczorne, więc czasem potrzebny jest też nocleg). Chyba, że do domu ma blisko. Dodajmy przy okazji, że rysujemy w całej Polsce, więc jeśli termin mamy wolny i zaakceptujesz nasze standardowe stawki – wkrótce się spotkamy!
>> Cały tekst

Marketing bankowy i karykaturzysta
– Poszedłem do banku, a (niezależnie od sprawy którą tam miałem załatwić) wróciłem do domu z sympatyczną, niespodziewaną pamiątką. Dla klienta banku to miłe i na pewno zostanie przez niego pozytywnie zapamiętane. Dla banku – jedna z wielu okazji, aby dotrzeć z pozytywnym przekazem oraz z ofertą do klientów.
>> Cały tekst

Profesjonalny karykaturzysta czy miejscowy plastyk?
Część klientów decyduje się na zatrudnienie niedoświadczonego amatora o skromnym talencie, mozolnie rysującego ledwie kilka karykatur w godzinę tylko dlatego, bo… mieszka bliżej miejscowości, w której organizowana jest impreza. Dla decydentów niektórych firm miejsce zamieszkania karykaturzysty jest ważniejsze niż poziom artystyczny wykonywanych karykatur i liczby osób które mogą zostać narysowane.
>> Cały tekst