Jak zamówić karykaturę ze zdjęcia – poradnik

karykatura ze zdjęcia karykatury na zamówienie

Przeczytaj, jeśli nigdy dotąd nie zamawiałeś karykatury w Internecie lub zamówiłeś u kogoś i byłeś niezadowolony. Ten tekst podpowie co zrobić i jakich błędów uniknąć, aby wszystko wyszło tak, jak sobie wymarzyłeś/wymarzyłaś. Aby zamówienie zakończyło się sukcesem i każdy był zadowolony. To skondensowany zbiór wieloletnich doświadczeń szefa „Karykatury.com – karykaturzyści, których znasz z  TV”.

atrakcje na eventy firmowe

1. Nie spiesz się

Nawet jeśli bardzo się spieszysz z zamówieniem karykatury – nie podejmuj decyzji pochopnie i natychmiast. Poświęć chociaż kwadrans swego cennego czasu na podjęcie jak najlepszej decyzji, aby potem nie było rozczarowania.

2. Nie szukaj taniej karykatury

Tanie czyli kiepskie – to każdy wie. Ale każdy też wie, ile ma pieniędzy w kieszeni. Nie oszczędzaj za wszelką cenę, szczególnie jeśli karykatura ma być prezentem dla osoby bliskiej i ważnej. Jeśli nie chcesz rozczarowania – kup towar markowy, a nie najtańszy. Chyba, że zawsze kupujesz to co najtańsze i „potem jakoś to będzie”. Jeśli uważasz, że karykatura to „rysuneczek” warty tyle co kilka piw – wręcz komuś czteropak piwa. Będzie bardziej zadowolony niż z taniej, amatorskiej karykatury która jest do niego zupełnie niepodobna.

3. Obejrzyj przykłady

Jeśli nie podobają ci się przykłady na stronie www karykaturzysty – nie licz, że wyjątkowo przy twojej karykaturze będzie inaczej.

4. Solidność i doświadczenie

Karykatury nie tworzą się same, robią je konkretne osoby. Dowiedz się czegokolwiek o wykonawcy. Nie wystarczy przeczytać kilku zdań na jego stronie. Jest doświadczonym artystą albo początkującym amatorem, jest znanym wykonawcą (wystawy, wywiady, nagrody) albo tylko chwalącym się „jestem znany”. O kilku najważniejszych sprawach na pewno dowiesz się, po skorzystaniu z wyszukiwarki.

5. Nie spamuj

Najważniejsze informacje (często poza ceną) znajdziesz na stronach karykaturzystów. To nie znaczy, że aby uzyskać cenę – masz urządzać casting na wykonawcę twojej karykatury, wysyłając dużo e-maili o identycznej treści. Niewykluczone, że karykaturzyści na których ci najbardziej zależało – dostaną po kilka twoich e-maili, więc na pewno cię oleją. Chyba, ze casting miał służyć wyborowi najtańszego karykaturzysty, kiepskiego i mającego mało zleceń. Każdy lubi być osobą wyjątkową, także karykaturzysta. Jeśli chcesz mieć wyjątkową karykaturę – wyjątkowo potraktuj siebie, swoje zamówienie i nie spamuj.

karykatura rocznica ślubu prezent

6. Zasady współpracy

Każdy doświadczony karykaturzysta ma zasady które się zawsze sprawdzają i których przestrzega, aby wykonanie karykatury zakończyło się sukcesem. Jeśli te zasady ci nie odpowiadają – poszukaj takich wykonawców, którzy dostosują się do do twoich wymagań. I miej się na baczności, bo ci którzy godzą się na wszystko co zaproponuje klient – mają mało zleceń.

7. Przygotuj zdjęcia

Nawet jeśli wybierzesz najlepszego karykaturzystę na świecie – nie zrobi udanej karykatury, jeśli zdjęcia które mu wyślesz będą niewyraźne i malutkie. Pamiętaj: marne zdjęcia = marna karykatura. Karykaturzysta nie jest cudotwórcą i nie zrobi podobnej karykatury, jeśli zdjęcia które mu wyślesz będą niepodobne do osoby! Nie wierzysz, że to możliwe? Obejrzyj swoje dowolnie wybrane zdjęcia z ostatnich 10. albo 5. lat. Czy faktycznie na każdym wyglądasz bardzo podobnie? Nigdy nie zmieniłeś/aś fryzury, zarostu, makijażu, oprawek okularów, nie przytyłaś, zawsze masz identyczny wyraz twarzy?

8. Zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia

Tobie nawet bardziej niż karykaturzyście zależy, aby karykatura była jak najlepsza, a narysowana twarz była jak najbardziej podobna do rzeczywistej osoby, zgadza się? Zrób wszystko, aby zgromadzić takie zdjęcia, jakich potrzebuje karykaturzysta – zanim zacznie pracę. Jeśli znajdziesz zdjęcia odpowiedniej jakości dopiero gdy zobaczyłeś karykaturę (nie podoba ci się, bo jest podobna do zdjęcia, a nie do osoby!) – możesz mieć pretensje tylko do siebie.

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

9. Komunikatywność

Karykatura to konkretny produkt. Wykonany najlepiej, jak tylko pozwala talent, doświadczenie oraz solidność karykaturzysty. Najważniejsze punkty związane z tym co ma pojawić się na karykaturze – uzgodnij z wykonawcą. Używaj konkretnych słów, a jeśli na czym ci szczególnie zależy, koniecznie o tym powiedz – przed rozpoczęciem pracy. Upewnij się, że dobrze się rozumiecie. O resztę, o artystyczną wizję całości zadba karykaturzysta (jeśli masz do niego zaufanie). Jeśli po zobaczeniu gotowej karykatury powiesz: – Ojej, zapomniałem o najważniejszym… – będziesz musiał zapłacić również za wykonanie drugiej karykatury od zera albo odebrać to, na co się umówiliście, skoro karykaturzysta dobrze wykonał swoją pracę.

10. Wątpliwości

Mimo, że postępujesz rozsądnie i zgodnie z powyższymi punktami, wciąż masz wątpliwości? Boisz się, że artysta cię oszuka gdy wpłacisz pieniądze (może masz niemiłe wspomnienia związane z inną usługą czy towarem w Internecie?) Nie bądź pesymistą. Solidny, działający od lat karykaturzysta nie ma powodu, abyś został pierwszym oszukanym przez niego klientem.

Tekst: (c) Karykatury.com

 

> Jak zamówić karykaturę

karykaturzysta poczucie humoru

Profesjonalna karykatura, to świetny prezent na każdą okazję