Jaka karykatura ze zdjęcia?

karykatura ze zdjęcia karykatura na prezent

Od zawsze do Karykatury.com piszą i telefonują osoby, zainteresowane wykonaniem karykatury na prezent, z przesłanych zdjęć. Ponieważ ostatnio prowadzimy coraz więcej rozmów z osobami, które na pomysł zamówienia wpadły niemal w ostatniej chwili czyli na krótko przed wręczeniem karykatury której jeszcze nie ma – mamy kolejne spostrzeżenia. Na temat tych klientów oraz ich wyobrażeń związanych z produktem, który zamierzają zamówić. Sprawdź, jakim typem klienta jesteś.

Klientów można podzielić na dwie grupy.

1. Klient zdecydowany

Chce zamówić miły dla oka i serca, efektowny prezent. Osoba która ma zostać narysowana, to osoba szczególna, bliska i ważna. Okazja wykonania karykatury też jest specjalna. Dlatego karykatura ma być czymś wyjątkowym. Ma być unikatowa scenka, wymyślona tylko dla tej osoby i tylko na tę okazję. Efekt jest ważny, więc wykonawcą ma być dobry, doświadczony karykaturzysta, którego przykłady karykatur klient właśnie zobaczył i bardzo mu się spodobały. Jeśli szybko otrzyma dobrą ofertę, a cena będzie rozsądna – na pewno zamówi karykaturę. I już cieszy się na myśl, że otrzyma coś specjalnego.

2. Klient zdziwiony

Postrzega zawód karykaturzysty stereotypowo. Kiedyś (np. w Zakopanem) widział, jak karykaturzysta uliczny w kwadrans tworzy szybką karykaturę twarzy, wykonaną „szybką” techniką (ołówek lub węgiel), stworzoną na sporym formacie planszy i takie wykonanie mu się spodobało. Podobnie jak to, że karykatura była tania (nie więcej niż 50 złotych). Bo zamówiona karykatura ma być dodatkiem do właściwego prezentu, zamiast tradycyjnego kwiatka, więc ma kosztować tyle co kwiatek. Stereotypowe myślenie klienta powoduje, że znajdując stronę www karykaturzysty – sądzi, że to właśnie karykaturzysta uliczny, w wakacje zarabiający rysowaniem szybkich, tanich karykatur na ulicy. Karykaturzysta ucieszy się, że trafia się klient, który w środku zimy da mu zarobić.

Taki klient nie potrzebuje efektownego prezentu (może osoba lub okazja nie są wyjątkowe), ale coś podobnego do taniego obrazka, który widział w Zakopanem. Poziom artystyczny jest obojętny, kto będzie autorem – też jest dla niego obojętne. Mało tego – wydaje mu się, że telefonując około godziny 21-ej w sobotę, w niedzielę rano taki tani obrazek będzie mógł odebrać. Dlatego najlepiej, jeśli znajdzie artystę miejscowego.

karykatury ze zdjęć karykatura na prezent

Profesjonalna karykatura ze zdjęcia, to świetny prezent

Sugestię, że na karykaturę mogą złożyć się dwie lub trzy osoby (które też są zaproszone i mogą wspólnie wręczyć tej osobie prezent), więc dla każdego kwota będzie rozsądna, a efekt lepszy niż trzy tanie karykatury od amatorów – klient przyjmuje ze zrozumieniem. Ale znając te osoby – równocześnie raczej z niedowierzaniem, że to dobra propozycja.

Już w chwili gdy dowiaduje się o cenie efektownej i dosyć pracochłonnej karykatury wykonanej przez zawodowca, wiadomo że karykatury nie zamówi. Z jakiegoś powodu kwota okazuje się zbyt duża niż sądził, gdy z głowie zrodził się pomysł pt. „zamówię karykaturę na ostatnią chwilę”.

Co jeszcze?

Dlaczego w tym przypadku są dwie grupy klientów, a nie trzy? Na przykład trzecia grupa klientów, która się waha? Bo czasu bardzo mało, więc decyzję trzeba podjąć szybko. Zatem: zamawiam efektowny prezent dla wyjątkowej osoby, wykonany szybko przez profesjonalistę, czy na gwałt szukam amatora, który zrobi cokolwiek, ale za skromną kwotę, którą będę w stanie zaakceptować?

Przecież to ma być „prezent” czyli symbol pamięci o osobie. Jeśli niepodobny koszmarek nie spodoba się osobie której klient karykaturzysty wręczył karykaturę – najwyżej wyląduje ona w koszu. To już zmartwienie osoby obdarowanej.

Podsumowanie

Klientów z wymienionej wyżej grupy nr 1 do prezentu w postaci karykatury nie trzeba namawiać, oni są przekonani. Wiedzą, że szybko chcą otrzymać dobrej jakości produkt. Cena jest mniej ważna – mają świadomość dobry produkt musi kosztować więcej niż produkt marnej jakości.

Klienci z grupy nr 2 – ci też wiedzą czego chcą (a raczej czego nie chcą) i nikt nie przekona ich do zmiany zdania. Na karykaturę przewidzieli skromną kwotę, więc wybór mają niewielki. Jeśli jakimś cudem uda się szybko znaleźć plastyka-amatora, który jest w stanie cokolwiek zrobić za cenę, którą klient wymarzył – powstanie prezent mizernej jakości. Nie zachwyci ani nawet nie zadowoli on osoby obdarowanej. Ona z grzeczności powie, że karykatura jest śliczna i bardzo się podoba. Ale przecież nie chodziło o prezent który tę osobę zadowoli, ale o symbol pamięci. Prezent dać wypada i tyle. Najlepiej tani. Na pewno?

Tekst: (c) Karykatury.com

karykatura ślubna karykatura na prezent ślubny

A może karykatura ze zdjęcia na prezent ślubny?