Marne foto, dobra karykatura. Czy to możliwe?

podobna karykatura ze zdjęcia karykatury na prezent karykaturzysta

Ten temat świetnie znają ci, którzy wykonują karykatury ze zdjęć. Podstawą do rozpoczęcia pracy są przesłane od klienta zdjęcia twarzy osoby, którą należy uwiecznić. A z tymi  zdjęciami bywa różnie

Wielu klientów nie rozumie podstawowej kwestii. To, czy karykatura będzie udana, czy twarz na obrazku będzie przypominać osobę, dla której karykatura ma być prezentem – ma ścisły związek ze zdjęciami. Karykaturzysta może wykonać karykaturę, patrząc na konkretne zdjęcie. Jeśli niewiele widzi (na przykład dlatego, że zdjęcie jest malusieńkie i nie widać szczegółów twarzy) – może jedynie wyobrazić sobie, jak ktoś wygląda. A szansa, że trafi jest bardzo mała. 10 lub mniej % szans. To za mało, aby doświadczony karykaturzysta ryzykował. Ryzykował nieporozumienia lub nawet konflikt z klientem („Nie zapłacę, bo niepodobne”). Napracuje się i nikt mu za tę pracę nie zapłaci.

Nie zapłacę

To chyba najgorsze, co może przytrafić się karykaturzyście: praca wykonana, nie będzie zapłaty. To dlatego w Karykatury.com w porę wycofujemy się z zamówienia od klienta, który zaakceptował cenę, jednak przesłał marne zdjęcia i twierdzi, że innych nie ma i nie będzie. To nawet zrozumiałe, że klient nalega na wykonanie. Zależy mu na zrobieniu karykatury. Trzymajmy się jednak realiów: gdy zobaczy na obrazku kogoś z wyglądu nie przypominającego osoby, której ma wręczyć karykaturę – natychmiast z optymisty staje się realistą: („Nie zapłacę, bo niepodobne”).

podziękowanie dla rodziców prezent karykatura

Desperaci i doświadczeni karykaturzyści

Optymizm klienta nie znającego realiów świetnie znanych każdemu doświadczonemu karykaturzyście nie wystarcza, aby z marnego zdjęcia powstała znakomita karykatura. Taka, za którą warto zapłacić i która szczerze spodoba się osobie mającej inną twarz niż twarz na karykaturze. Doświadczeni karykaturzyści to wiedzą i nie zabierają się do realizacji takich zamówień. Cóż, może znajdzie się jakiś magik lub desperat, który podejmie wyzwanie. I najprawdopodobniej polegnie, bo cudów nie ma. Da jednak krótką nadzieję klientowi, że niemożliwe jest jednak możliwe.

Te 10 lub mniej % szans na dobrą karykaturę z marnego zdjęcia, to dobry test dla karykaturzysty. Desperat nie mający pracy i mający dużo czasu, może podjąć się wykonania, mimo oczywistego ryzyka. „Jakoś to będzie” – myśli desperat i bierze zlecenie.

Wykonanie karykatury w takim przypadku, to również ważna informacja dla klienta, który najczęściej ma świadomość, że wysyła karykaturzyście marne zdjęcia. Wie już, że albo ma co czynienia z cudotwórcą, a jeśli nie – to można się będzie wycofać po zobaczeniu efektu („Nie zapłacę, bo niepodobne”). Świetny pretekst, bo przecież karykaturzysta podjął się wykonania zlecenia, a klient za złą robotę nie zapłaci.

karykatura rocznica ślubu prezent

Dobre zdjęcie, to podstawa sukcesu

Bezstresowa praca

Ten tekst, jak wiele innych na tym blogu, z pewnością przeczytają także karykaturzyści. Ci, którzy podejmują się ryzyka w nadziei na zarobek, mimo świadomości, że efekt będzie marny, bo zdjęcie jest marne. Czy jakaś tam kwota jest na tyle duża, aby psuć sobie dzień lub tydzień? Ryzykować konflikt z klientem i to, że nie otrzyma się zapłaty za wykonaną pracę?

Odkąd nie bierzemy w karykatury.com zleceń ze zdjęć co do których od samego początku widać, że są kiepskie – mamy samych zadowolonych klientów. Może czasem ktoś się zdziwi, że nie chcemy zarobić, ale następnym razem zapamięta, że aby powstała karykatura, należy zgromadzić odpowiedniej jakości zdjęcia. Coś, co jest podstawą do wykonania udanej karykatury. Powtórzymy na koniec: cudów nie ma.

Karykatura prezent: (c) Karykatury.com