Niesolidny karykaturzysta – czy warto?

karykaturzysta karykatury i karykaturzyści karykatura na zamówienie

Coraz częściej do Karykatury.com telefonują zmartwieni klienci. Chcą karykaturę na szybko, na ostatnią chwilę. Dlaczego? „Bo zostałam wystawiona do wiatru przez pewnego karykaturzystę. Obiecał zrobić i nie zrobił. Zostałam bez karykatury i teraz szukam kogoś, kto szybko zrobi dla mnie karykaturę”.

Jak się okazuje w dalszej rozmowie telefonicznej, dotyczy to nie jednego karykaturzysty. A ponieważ to coraz częstsze przypadki, postanowiliśmy o tym napisać. Dlaczego tak się dzieje?

1. PROFESJONALIZM
To, że ktoś jest solidny lub niesolidny, zależy od człowieka. Dotyczy każdego fachu, nie tylko karykaturzystów. W każdym zawodzie są solidni fachowcy (i tych jest więcej) oraz niesolidni wyrobnicy. Jeśli klient chcący zamówić karykaturę trafi na tego drugiego – może miał po prostu pecha. A może nieświadomie sam sobie tego pecha „załatwił”, szukając po rzadko odwiedzanych, mało atrakcyjnych (widok, zawartość) internetowych stronach tych, którzy karykatury robią od czasu do czasu. I niejako przy okazji, więc niezbyt poważnie traktują ten zawód (to swoje hobby) i potencjalnych klientów.

Nasza porada: Nie warto szukać stron niszowych – rzadko odwiedzanych i mało atrakcyjnych wizualnie. Warto trafić na te popularne, z których od razu widać, że karykaturzysta swoją profesję traktuje poważnie i karykatury wykonuje na co dzień.

2. CENA
Niektórzy szukają jak najtańszej karykatury, tym samym odgradzając się od najlepszych fachowców, od karykatur wykonanych profesjonalnie (nie tylko pod względem artystycznym). Pozostają wtedy wyrobnicy, amatorzy. Bo skoro karykatura tania – to marnej jakości, wykonana przez kiepskiego twórcę, zadowalającego się skromnym wynagrodzeniem za swoją pracę. Bo skoro ktoś pobiera wynagrodzenie, jest to praca, a nie hobby.

Nasza porada: O wyborze karykaturzysty, któremu chcesz powierzyć wykonanie karykatury, nie powinna decydować cena. Nie ona ma być najważniejsza, ale wiele innych spraw. Co z tego, że karykatura będzie tania, skoro będzie na niej podobizna nie przypominająca wyglądu osoby, która była na zdjęciu wysłanemu karykaturzyście?

3. NIE TYLKO
Jeśli nie niska cena (2) oraz nieodpowiedni wybór autora (1), to co jeszcze? Wszystko, co nie przychodzi nam teraz do głowy. Jedno jest pewne: nie raz odmawiamy wykonania karykatury. Otrzymaliśmy kiepskiej jakości zdjęcie i klient twierdzi, że jest zero szans, aby załatwić inne. Ktoś chce karykaturę na jutro, tymczasem jesteśmy gdzieś daleko w Polsce (bo Karykatury.com, to także wyjazdy czyli rysowanie karykatur żywo, na eventach odbywających się w całej Polsce). Zdarza się, że ktoś chce karykaturę niemal natychmiast (a więc express), ale równocześnie nie ma na to… pieniędzy czyli chciałby karykaturę za symboliczną kwotę wartości kilku piw.

atrakcje na eventy firmowe

PODSUMOWANIE
– Wybór karykaturzysty, który wykona dla ciebie karykaturę, należy przeprowadzać z głową. Pośpiech nie jest najlepszym doradcą.
– Jeśli decydujesz się na dobrej klasy fachowca – nie licz, że otrzymasz karykaturę za kwotę, która zadowala amatorów lub karykaturzystów ulicznych (niezniszczalny przykład karykaturzystów na Krupówkach w Zakopanem – czyli powiedzmy 20-30 zł za 10 minut rysowania). Nie licz na to, że ktoś siądzie do wykonania twojej karykatury ze zdjęcia wysłanego pocztą elektroniczną, zajmie mu to zaledwie 10 minut, zapłacisz niewiele, w dodatku będziesz zachwycony efektem. Widząc efektowne przykłady na stronie www – POMYŚL czy faktycznie mogły one powstać w 10 minut, więc zapłacisz za nie symboliczną kwotę.
– Jeśli karykatura ma być wyjątkowym prezentem dla bliskiej tobie, wyjątkowej osoby – nie zatrudniaj pierwszego z brzegu, przypadkowego i taniego karykaturzysty-amatora.
– Pamiętaj: jakość i cena idą w parze. Albo dobrej jakości, efektowna karykatura albo tania karykatura.
– Nie kieruj się miejscem zamieszkania karykaturzysty, ale jego klasa artystyczną, renomą i solidnością. W dobie internetu i przesyłek kurierskich (dostawa w 24 godziny) wybierz dobrego, sprawdzonego fachowca.

> Zamów profesjonalną karykaturę

Tekst (c) Karykatury.com

karykatura ze zdjęcia karykatury na zamówienie

Poszukiwana karykatura na zamówienie? Zanim zamówisz, obejrzyj przykłady i stronę www karykaturzysty