Karykatura czarno-biała czy kolorowa?

karykatura czarno-biała karykatura kolorowa karykaturzysta karykatury

Karykatura czarno-biała czy kolorowa? – to pytanie zadaje sobie wielu klientów Karykatury.com. U nas kolorowa jest nieco droższa (bo wymaga więcej pracy), ale tak naprawdę nie jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić, czy na pewno jest lepsza i bardziej efektowna. Na pewno finalny efekt jest inny.

Każdemu podoba się coś innego. Jedni wolą lody „kulkowe”, inni włoskie. Jednym bardziej podoba się karykatura kolorowa, innym czarno-biała. Generalnie ten wybór staramy się zostawić klientowi. A co ma wpływ na ten, a nie inny wybór? Podejrzewamy, że dwie rzeczy: preferencje klienta i preferencje karykaturzysty.

1. Preferencje karykaturzysty

Nawet jeśli nie każdy się do tego przyzna, zwykle artysta ma swoją ulubioną technikę wykonania, w której czuje się najlepiej. Każdy coś lubi bardziej, a coś innego mniej. Z różnych powodów, więc nie będziemy tu dywagować.

2. Preferencje klienta

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Chyba częściej podobają się jednak karykatury kolorowe. Mózg ludzki jest taki, że lepiej przyswajamy barwy. Podświadomie więc bardziej podobają się nam karykatury (i w ogóle obrazki) mające różne barwy.

Ale warto też, aby wybór był świadomy. Za czarno-białą karykaturą (szczególnie jeśli wykonaną „szlachetną” techniką, a więc czarno-białą kreską (grafika) przemawia choćby klasyczny wygląd (czarno-biała grafika dobrze wygląda na ścianie dowolnego koloru i w każdym wnętrzu).

Celowo użyliśmy określenia „szlachetna technika”, gdyż laik słysząc „karykatura czarno-biała”, zwykle ma na myśli wykonanie ołówkiem lub węglem. Jeśli ktoś nie jest prawdziwym mistrzem ołówka lub węgla (a takich artystów oferujących karykatury i portrety na swoich stronach internetowych jest przytłaczająca większość) – zrobi taką karykaturę i nie będzie ona zbyt efektowna. Na pewno przegra z karykaturą kolorową, najczęściej wykonaną farbami wolnymi przy użyciu pędzla.

karykatura ze zdjęcia karykatura na prezent

Kolorowa? Nie tylko farby

Niektórzy używają do kolorowania kredek. Również w tym przypadku trzeba być mistrzem kredki, aby zrobić coś faktycznie efektownego. A w ogóle, kredki lepiej zostawić dzieciom, niech rysują nimi w szkole.

Niektórzy, głównie młodzi, niechętnie używają klasycznych narzędzi artystów takich jak pędzel czy ołówek i tworzą karykatury cyfrowe. Nie na papierze, ale w 100 procentach w komputerze.

Wydruk cyfrowy takiej karykatury może być czasem bardzo efektowny (choćby dzięki kolorom), ale zawsze będzie tu czegoś brakowało. Taki obrazek jest całkowici płaski. Nie widać  tu faktury papieru (podłoża), delikatności ołówka, dającej się wyczuć delikatności pociągnięć pędzla. Tego wszystkiego, czasem trudnego do wytłumaczenia dla laików. Gdyby Mona Lisa była stworzona wyłącznie cyfrowo, czy w paryskim Luwrze ustawiałyby się kolejki ludzi, koniecznie pragnących ją zobaczyć na własne oczy wydruk cyfrowy przedstawiający Giocondę?

prezent dla kolegi

Ostateczny wybór

Laik oglądając miniaturę np. karykatury umieszczonej w Internecie, najczęściej nie jest w stanie określić jaką techniką została wykonana. Mówi tylko: ta karykatura jest kolorowa, a tamta czarno-biała. Jedno wykonanie podoba się bardziej, inne mniej. Jeden autor jest artystycznie lepszy, inny gorszy. Ma mniejszy lub większy talent. Jedna karykatura udała mu się bardziej, inna mniej.

I choć ten wpis na naszym blogu zapewne uświadomił kilka spraw laikom, raczej niczego nie podpowiedział, bo i nie miał podpowiedzieć. Jedno jest pewne: czasem nie warto kierować się banalnym podziałem na karykaturę kolorową i czarno-białą. Po prostu karykatura jest dobra lub zła. Podobna do kogoś lub nie. Wykonana przez fachowca lub amatora. To, czy jest czarno-biała czy kolorowa, to sprawa drugorzędna.

Tekst i karykatury (c): Szczepan Sadurski