Poradnik: Jak zamówić karykaturę ze zdjęcia

karykatura ze zdjęcia karykatury na prezent

Ten pomysł czasem jest przemyślany, choć częściej zostaje podjęty spontanicznie. Zostałeś zaproszony na uroczystość (urodziny, rocznica ślubu, itp) albo jest inna okazja (np. kolega odchodzi do innej pracy). Jaki prezent będzie niebanalny, zaskakujący, sympatycznie odebrany, raczej niedrogi, w dodatku będzie niezapomnianą pamiątką? Oczywiście karykatura. Teraz trzeba znaleźć karykaturzystę, który w określonym terminie, fachowo i za rozsądne honorarium, wykona ten prezent.

Przykładów karykatur w Internecie jest cała masa, stron internetowych już sporo mniej. Bo karykaturzysta, to szalenie rzadka profesja. A tych, którzy robią to na co dzień, mają dobry poziom artystyczny, do tego są solidni – można policzyć na palcach jednej ręki, albo dwóch.

atrakcje na eventy firmowe

Teoretycznie wybór jest spory. Można wybierać od totalnej amatorszczyzny po solidnej jakości rzemiosło, a nawet sztukę karykatury. Wybór na każdą kieszeń i na każdy gust. Najlepiej, jeśli karykatura będzie niedroga i wykonana profesjonalnie, choć trudno to pogodzić. Profesjonalista na pewno nie wykona karykatury za równowartość kilku piw, a ten którego cena ci odpowiada, niestety talent ma skromny. Prezent musi być udany (jeśli nie zachwycający), a tego na pewno nie zapewni amator.

Zanim znajdziesz najlepszego wykonawcę, zastanów się jaką karykaturę chcesz zamówić. I oczywiście ile planujesz (możesz) za nią zapłacić. Jeśli niewiele – automatycznie ci najlepsi wykonawcy karykatur są poza zasięgiem twojej kieszeni. Ale zostawmy na razie finanse na bok. Co chcesz zamówić?

karykatura ze zdjęcia karykatury na zamówienie

Karykatura ze zdjęcia zrobiona na zamówienie

Jaki format?

Przede wszystkim zamów format standardowy. Do karykatury narysowanej na takim formacie bez problemu kupisz ramkę. Bo karykaturę powinno wręczać się już w ramce – za szkłem i gotową do powieszenia na ścianie. Inaczej będzie nieelegancko.

Najbardziej typowe formaty, to A4 (21 x 29,7 cm), 30×40 cm, ewentualnie 40×50 cm. I nieco rzadziej inne formaty. Jeśli wydaje ci się, że w sklepach można bez problemu kupić ramki formatu A3 lub B2 (czyli z rodziny formatów A lub B) – jesteś w błędzie. Nie próbuj zamawiać u karykaturzysty wydumanego formatu obrazka, do którego potem będziesz musiał zamawiać ramkę u specjalisty od ramek. Stracisz trochę czasu, w dodatku specjalnie robione ramki kosztują kilka razy więcej niż rozmiar standardowy.

Jeśli nie lubisz kłopotów i nie chcesz zrobić kłopotu osobie, której (być może) wręczysz jednak karykaturę bez ramki – pamiętaj o powyższych radach.

Jaka technika?

Przeciętny człowiek sądzi, że są dwie opcje: karykatura kolorowa i czarno-biała. Podświadomie wydaje mu się, że kolorowa jest piękniejsza i bardziej efektowna, a to niekoniecznie prawda. Bo wszystko zależy od artysty (talent + doświadczenie) oraz techniki wykonania. Zresztą każdy ma swoją ulubioną technikę, w jakiej wykonuje karykatury.

Karykatura czarno-biała laikom najczęściej kojarzy się z ołówkiem ewentualne węglem. Techniki niekoniecznie efektowne, ale bezpieczne, bo w gotowej karykaturze można wprowadzać zmiany. Ale można jeszcze rysować piórkiem – robić grafikę, stawiać obok siebie dużo kresek. Technika „szlachetna”, dosyć efektowna (ale znów: wszystko zależy od tego, kto jest wykonawcą).

Ważne: w przeciwieństwie do ołówka lub węgla, w gotowej grafice nic już nie można zmienić. Nie można fragmentu który się nie podoba, zetrzeć np. gumką i w to miejsce narysować coś ponownie. Niektórzy jednak sądzą, że to możliwe. Tymczasem „malutka poprawka”, „skromna zmiana” (tak to laicy nazywają) oznacza rozpoczęcie drugiej karykatury od zera. Dlatego zanim karykaturzysta rozpocznie rysowanie, należy uzgodnić z nim podstawowe choćby sprawy, aby nie było niespodzianek.

Karykatura na prezent, karykatura ze zdjęcia, karykatura na zamówienie

Profesjonalna karykatura ze zdjęcia, to wyjątkowy prezent

Jaka cena

Niektórzy rozpoczynają rozmowę z karykaturzystą od uzgadniania szczegółów, jakby cena zupełnie ich nie interesowała. A przecież tak nie jest, prawda? Dlatego jedną z podstawowych kwestii (albo rzeczą najważniejszą) podczas pierwszego kontaktu z karykaturzystą winna być wysokość honorarium. Bo jeśli liczysz na wspaniałe dzieło, rozmawiasz z dobrej klasy profesjonalistą, nie licz naiwnie, że zapłacisz za efektowną karykaturę podobną kwotę, jak za 15-minutowę karykaturą ołówkiem lub węglem u ulicznego karykaturzysty.

Już wiesz, że klasa karykaturzysty i jego nazwisko to jedna z ważnych kwestii jeśli chodzi o cenę karykatury. Do tego wspomniane już: technika wykonania oraz format, bo od nich zależy ile czasu na wykonanie będzie dzieła potrzebował karykaturzysta.

Jeśli priorytetem dla ciebie ma być np. karykatura 40×50 cm i niska cena – na pewno wybierzesz nienajlepszego autora, który na tym formacie rysuje szybkie karykatury ołówkiem lub węglem. Tymczasem trudno porównać pracochłonną karykaturę w kolorze, wykonaną przez co najmniej przez kilka godzin, z karykaturą szybką. A przecież obie wykonano w tym samym formacie i nie mogą podobnie kosztować!

Dlatego błędem jest pytanie skierowane do karykaturzysty: „Ile kosztuje wykonanie karykatury w formacie…”. Przecież jeszcze nie wiesz jaki będzie efekt, ile czasu jest potrzebne na wykonanie, w jakiej technice będzie zrobiona karykatura. Ale laika najczęściej interesuje tylko „format” i „cena”. I oczywiście najchętniej chciałby efektowną i pracochłonną karykaturę za cenę szybkiej, w cenie mało efektownej, wykonanej w 15 minut ołówkiem karykatury. Ale już wiesz, że to nierealne.

Naprawdę warto trzymać się rzeczywistości. Albo chcesz tanią, szybką karykaturę albo efektowną. Albo tanią albo drogą. Albo wykonaną przez profesjonalistę albo przez amatora. Wszystko ma swoją cenę. Klient na pewno nie narzuci znanemu autorowi za jaką kwotę ma zrobić dla niego karykaturę. To znany autor decyduje o cenie, a klient na nią się godzi lub nie. Jeśli nie – musi szukać tańszego wykonawcy.

podziękowanie dla rodziców prezent karykatura

Karykatura na prezent ślubny, jako podziękowanie dla rodziców od pary młodej…

Na kiedy?

Co z tego, że akceptujesz cenę, uzgodniłeś format, technikę wykonania, a może nawet pomysł karykatury i pokazałeś zdjęcia. Jedną z kluczowych kwestii jest to, czy karykaturzysta z którym rozmawiasz jest w stanie wykonać dla ciebie karykaturę na konkretny (często bliski) termin. Pada pytanie: „Na kiedy może pan to zrobić?”. Na szczęście dla Karykatury.com – te pytania padają coraz rzadziej.

Ponieważ każdy klient WIE na kiedy potrzebuje karykaturę – wolimy konkretne pytania, typu: „Potrzebuję maksymalnie na 12-ego”. W karykatury.com to nie karykaturzysta, ale klient decyduje o terminie wykonania. Choć codziennie mamy dużo pracy, staramy się zadowolić każdego klienta. Jeśli jest szansa – oczywiście zrobimy. Jeśli nie – od razu dostajesz konkretną odpowiedź, że nie ma szans.

Podsumowanie

Jest jeszcze szereg innych spraw, o których warto wiedzieć (pamiętać), gdy chcesz zamówić karykaturę. Co chwila piszemy o nich na naszym blogu, pomagając klientom w podjęciu decyzji. Także tym, dla których jest to pierwszy kontakt z karykaturzystą w życiu.

> Zamów profesjonalną karykaturę