Jak narysować karykaturę? Poradnik

jak zostać karykaturzystą karykatury

Co jakiś czas jestem zapraszany na różnego rodzaju spotkania, podczas których staram się przekazać moją wiedzę z zakresu tworzenia karykatur. Odkrywać świat karykatury przed osobami, które nie wiedzą o nim prawie nic. Zwykle jest to połączone z pokazem (rysowanie na oczach widzów) i szkoleniem oraz oceną prac stworzonych przez uczestników spotkania. To coś w rodzaju nauki rysowania karykatur odbywającej się w zabawowy, ciekawostkowy sposób, na luzie. Dlatego zdarza się, że niektórych ze śmiechu bolą brzuchy. Takie spotkania prowadziłem w Polsce, USA, co jakiś czas prowadzę je też w jednej z warszawskich wyższych uczelni.

Tyle tytułem wstępu, jeśli akurat jesteś osobą, która być może trafiła tu przypadkowo. Osobą, szukającą odpowiedzi na pytania: Jak narysować karykaturę? Jak rysuje się karykatury? Jak nauczyć się rysowania karykatur? Nie wykluczam, że chodzi o odrobienie lekcji plastyki, bo nauczyciel (świetny pomysł!) postanowił jedną z lekcji poświęcić akurat karykaturom.

Co to jest karykatura?

Karykatura, to pojemne określenie, ale najczęściej używamy go, gdy chodzi o określenie dowcipnego przedstawienia jakieś osoby lub twarzy. W tym drugim przypadku mówimy o karykaturze portretowej i to co przeczytasz poniżej, będzie poświęcone właśnie karykaturze portretowej – czyli zabawnie (dziwnie, oryginalnie) narysowanym twarzom.

karykatura ze zdjęcia karykatury na prezent

Uważam, że narysowanie portretu czyli stworzenie (narysowanie) podobizny czyjejś twarzy, nie jest czymś wyjątkowo trudnym. Każdy, kto ma talent i jest pracowity, po jakimś czasie umie rysować portrety. Tymczasem karykatura wymaga czegoś więcej niż sprawność manualna dłoni trzymającej np. ołówek. To specyficzny sposób patrzenia na świat, w tym na ludzkie twarze. Wystarczy spojrzeć na świat innym wzrokiem, zobaczyć wykrzywioną rzeczywistość którą widzą karykaturzyści, a potem trzeba to po prostu narysować. Proste?

Fakt, gdyby to było takie proste, karykaturzysta nie byłby tak szalenie rzadkim zawodem na świecie i w Polsce.

Jak zostać karykaturzystą?

Zakładam, że jesteś laikiem i nic nie wiesz o tworzeniu karykatur. Dlatego najpierw polecam obejrzenie pewnej ilości karykatur, w czym pomoże internetowa wyszukiwarka. Będziesz już wiedział, że ten wykrzywiony, wykoślawiony świat każdy karykaturzysta widzi trochę inaczej i inaczej go przedstawia.

Jeśli chcesz narysować swoją pierwszą w życiu karykaturę, musisz zapamiętać to: jeśli ktoś ma mało włosów i zaczyna łysieć – narysuj mu mniej włosów i większą łysinę niż ma w rzeczywistości. Jeśli ma małe usta – narysuj je jeszcze mniejsze. Pokombinuj z proporcjami. Ale zanim dostrzeżesz, że ktoś ma duży nos, odstające uszy czy dosyć oryginalną fryzurę – musisz nauczyć się patrzeć, obserwować. Musisz widzieć więcej, niż dotychczas.

Oto proste ćwiczenie: jadąc autobusem albo siedząc na ławce w parku, obserwuj ludzkie twarze. Pomyśl, co w wyglądzie kolejnej twarzy którą widzisz, jest oryginalnego i wyjątkowego. Pomyśl, jak byś ją narysował, na co szczególnie zwróciłbyś uwagę przed postawieniem pierwszej kreski. Gdy w każdej twarzy dostrzeżesz coś wyjątkowego – już osiągnąłeś połowę sukcesu. Teraz trzeba to narysować!

karykaturzysta na weselu karykatury atrakcje na firmowy event atrakcje na wesele

Czym rysować?

Talent jest w środku człowieka. Artysta obojętnie jaki przyrząd weźmie do ręki – potrafi stworzyć dzieło. Nie masz ołówka? Rysuj flamastrem. Nie masz flamastra? Narysuj coś choćby długopisem. Ostrzegam jednak przed pójściem na łatwiznę. Niektórym się wydaje, że komputer oraz program graficzny spowodują, że staną się artystami i będą tworzyć sztukę. Niektórzy graficy komputerowi nawet w to uwierzyli. Ale gdy nie ma obok komputera, nie umieją odręcznie narysować czegokolwiek i jest dramat.

Czy musisz umieć rysować?

Wiem, nie każdy na smykałkę do rysowania. Ale uwierz, na moich spotkaniach byli dorośli ludzie, którzy od wielu lat, od szkoły, nie mieli w ręku ołówka i niczego nie narysowali. Nagle okazywało się, że cieszą się, bo narysowali całkiem fajną (co nie znaczy profesjonalną!) karykaturę. Śmieszną oraz trochę podobną do istniejącej w rzeczywistości osoby, siedzącej obok.

Dlatego nie przejmuj się i nie narzekaj głośno, że nie umiesz rysować. Naucz się inaczej patrzeć na świat, a potem ołówek w rękę i do dzieła!

Tekst: (c) Szczepan Sadurski – karykatury.com

jak zostać karykaturzystą karykatury


Powyższy tekst może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania:

– Jak rysować karykatury?
– Jak narysować karykaturę?
– Jak narysować karykaturę nauczyciela?
– Jak narysować karykaturę człowieka?
– Jak zrobić karykaturę rysunkową?
– Jak zrobić karykaturę ze zdjęcia?
– Jak zostać karykaturzystą?

Jeśli interesują cię inne tematy z zakresu sztuki karykatury i pracy profesjonalnych karykaturzystów – przeczytaj też inne teksty z naszego bloga. Znajdziesz tu wszystko na temat rysowania karykatur.