Gdzie Polacy szukają karykaturzystów w sieci

karykaturzysta ciekawostki karykatury

Tytuł i poniższe informacje być może niektórym mogą sugerować, że to wyniki jakiejś ankiety, zestawienie pewnej liczby głosów klientów (potencjalnych klientów) karykaturzystów. Tak nie jest. Są to przemyślenia Karykatury.com – karykaturzyści, których znasz z prasy i TV, na podstawie wielu lat działalności, w tym w sieci Internet

Facebook, forum internetowe

W tym medium społecznościowym karykaturzysty poszukują ci, którzy liczą na prywatne polecenia znajomych lub nieznajomych. Zwykle znajdą się tacy, którzy polecą kogoś sprawdzonego lub zwyczajnie kogoś znajomego o którym wiedzą, że zajmuje się rysowaniem karykatur. Te sugestie często są bardzo subiektywne – najczęściej polecane są osoby które znamy i lubimy, którym chcemy pomóc (możliwość zarobienia), a nie te które są dobrymi fachowcami w konkretnej dziedzinie.

Jeśli poszukiwanie wykonane jest dosyć umiejętnie, w odpowiednich miejscach Facebooka, osoby poszukujące karykaturzysty mogą liczyć na kilka takich poleceń, sugestii kto może zostać wykonawcą karykatur. A skoro można potem „wybierać” – po co tracić czas na własne poszukiwania w sieci? – tak sobie pewnie myślą poszukiwacze. Do tego, osoby polecone (przez kogoś już sprawdzone) są bardziej wiarygodne niż pozostałe.

Jacy karykaturzyści poszukiwani są na Facebooku? Na pewno nie najlepsi profesjonaliści (wiadomo, ci są drodzy). Raczej chodzi o średniaków. Z krótkiej korespondencji z jednym z poszukiwaczy dowiedzieliśmy się, że chodzi o kogoś w miarę dobrego i w miarę niedrogiego. Zatem bez niespodzianek.

Niektórzy użytkownicy Facebooka odzywają się bezpośrednio, pisząc do profili osób mających tu profil związany z wykonaniem karykatur. Podobnie, jak w powyższej sytuacji – nie poszukuje się tu profesjonalistów, ale kogokolwiek, byle miał skromne honorarium. Dlatego po otrzymaniu standardowej stawki za usługę, poszukiwacz który odezwał się do profesjonalnego karykaturzysty znika na zawsze i poszukuje taniego karykaturzysty. U fachowca uzyskał informacje ile kosztuje karykatura ze zdjęcia (albo rysowanie karykatur na imprezie) tak naprawdę po to, aby mieć rozeznanie ile może „zaoszczędzić” u kogoś, kto karykatury rysuje hobbystycznie, od czasu do czasu czyli jego działa będą tako-takie.

karykatura ze zdjęcia karykatury na prezent

Reasumując, użytkownicy Facebooka nie szukają karykaturzystów – profesjonalistów, gdyż ci którzy robią to zawodowo na co dzień, mają swoje strony (z ciekawymi ofertami) w Internecie. Szukamy tu tanich autorów, którzy prawdopodobnie nie mają swoich stron, ale profile na Facebooku. A to oznacza, że to co robią, raczej nie jest wysokich lotów.

Dodajmy to tego punktu poszukiwania wykonawcy karykatur przez wszelkie internetowe fora. Podobnie jak powyżej, poszukiwacze liczą na podpowiedzi od innych i najważniejsza jest niska cena wykonania karykatur.

Ogłoszenia w Internecie

Serwisów ogłoszeniowych jest w sieci bez liku i niemal w każdym z nich są ogłoszenia (oferty) związane z wykonywaniem karykatur. Łatwość i szybkość umieszczenia bezpłatnego ogłoszenia powoduje, że może je tu umieścić każdy. Ta demokracja pokazuje przy okazji różnorodność ofert. I w zdecydowanej większości są to jednak oferty amatorów.

Widać to zarówno po przykładach karykatur umieszczonych w ogłoszeniu, jak i w słabej treści ogłoszeń (błędy, zła składnia zdań, czasem wręcz infantylizm treści). Niektóre ogłoszenia wręcz krzyczą: NAJTANIEJ!!!!! – co jest kwintesencją kilku powyższych zdań. Oferty karykaturzystów (lub po prostu osób lubiących rysowanie i chcących coś zarobić), to zwykle oferty tanich wykonawców. Potencjalni klienci, którzy przeglądają takie oferty i na niektóre odpisują – widząc taki poziom karykatur oraz treści ogłoszenia – z pewnością oczekują niskiej, atrakcyjnej ceny. Można więc powiedzieć, że ogłoszenia, to nienajlepsze miejsce, aby reklamowali się tu profesjonalni karykaturzyści.

karykaturzysta na weselu karykatury atrakcje na firmowy event atrakcje na wesele

Serwisy aukcyjne

Najwięcej ofert od karykaturzystów można znaleźć na Allegro. Te oferty różnią się od wyżej wspomnianych tym, że są tu konkretne ceny. A skoro są – każdy może porównać gotowe już przykłady karykatur z ceną, jaką trzeba zapłacić za coś podobnego. Przykładów jest trochę, więc można porównać – co, za ile. Można odnieść wrażenie, że plastycy, którzy dają tu swoje oferty, prześcigają się w niskich cenach. To oznacza, że profesjonalne oferty ze standardowymi stawkami profesjonalnych karykaturzystów znacząco różniłyby się od tych, które już tu zamieszczono. A ponieważ chyba każdy szuka „okazji cenowej” – profesjonaliści słusznie nie korzystają z serwisów aukcyjnych.

Niektórzy potencjalni klienci mogą więc odnieść wrażenie, że ceny które tu są – są cenami „średnimi”, przeciętnymi dla wszelkich wykonywanych karykatur. I niemożliwe, że profesjonaliści mogą sobie życzyć kwot o kilkaset procent większych. A przecież na co dzień mają znacznie wyższe stawki od tych, które są choćby na Allegro. To oznacza, że klienci poszukujący fachowców, na pewno tu ich nie znajdą. Znajdą wykonawców mających skromne stawki. Takich klientów jest sporo, gdyby było inaczej nikt nie dawałby ofert w serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych.

karykatury wesele atrakcja weselna karykatury na żywo karykatura

Internetowa strona autorska

Na deser tego tekstu coś, co dla profesjonalnego karykaturzysty jest podstawą, okienkiem na świat. Tu autor najczęściej występuje już pod własnym nazwiskiem, prezentuje swoją biografię i chwali się dotychczasowymi osiągnięciami. I pokazuje przykłady swoich realizacji. Oczywiście poziom stron autorskich jest różny (swoje strony www mają nie tylko profesjonaliści), więc potencjalny klient tutaj też ma pole do wyboru. Uważny obserwator porównuje i analizuje poziom artystyczny, po czym zwraca się do autora z prośbą o wycenę.

Jeśli widać, że strona www zrobiona jest w przedpotopowej technologii, można się obawiać czy autor ma na bieżąco dostęp do poczty elektronicznej i nadal zajmuje się wykonaniem karykatur.

W wielu przypadkach osoby mające wyczucie estetyki są w stanie odróżnić prace amatorów i profesjonalistów. Widzą różnice przykładów umieszczonych w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych z przykładami umieszczonymi na internetowych stronach profesjonalistów. To przy okazji informacja, że ceny takich autorów po prostu muszą być wyższe. Ktoś, kto zajmuje się rysowaniem karykatur na co dzień i od lat, ma duże osiągnięcia w tej dziedzinie (zawsze można skonfrontować subiektywne informacje na autorskiej www z informacjami na innych stronach internetowych) – musi mieć ceny wyższe niż amatorzy, początkujący wykonawcy karykatur i plastycy wykonujący wiele zleceń artystycznych, w tym także karykatury.

Tekst: (c) Karykatury.com