Film dokumentalny o karykaturzystach w TVP

karykatury karykaturzysta Bydgoszcz Toruń

„Karykaturzyści. Piechota demokracji” – to tytuł francuskiego filmu dokumentalnego z 2014 r. w reżyserii Radu Mihaileanu, który pokaże TVP2 szóstego października 2016 r.

Przewodnikiem po świecie karykatury jest Plantu – znany francuski karykaturzysta, od 1972 r. rysujący w dzienniku Le Monde. Artysta przedstawi dwunastu swoich kolegów po fachu z 10. krajów świata: z Francji, Rosji, Syrii, Chin, Wenezueli, USA, Danii, Palestyny, Izraela i Tunezji. Będzie to okazja pokazania sytuacji politycznej i zakresu wolności słowa w każdym z tych państw. Tworzone przez karykaturzystów rysunki świetnie pokazują stosunek do wolności wypowiedzi w państwie, w którym żyją i tworzą. Zdarza się, że takie rysunki nie tylko wzbudzają zainteresowanie, ale też wywołują burzę w społeczeństwach, wśród społeczności religijnych oraz wywołują spory i publiczne debaty. Wspomnijmy choćby słynne karykatury Mahometa drukowane w europejskiej prasie które wywołały międzynarodową burzę o charakterze religijnym i społecznym czy późniejszy krwawy zamach w redakcji paryskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo, które wcześniej opublikowało prześmiewcze karykatury Mahometa.

Film trwający godzinę, zostanie pokazany niestety o godzinie 1.30 czasu polskiego czyli w środku nocy, co pokazuje jak niszowym zainteresowaniem w mediach cieszy się sztuka karykatury.

Tekst: (c) Karykatury.com

 

Na naszym blogu

Karykaturzysta na wesele. Poradnik
Zasada jest taka, że karykaturzysta przybywając na wesele, ma zagwarantowane honorarium. Osoba, która go zaprasza, płaci za jego wynajęcie. Konkretnie: za czas pracy (liczbę godzin rysowania), w sporadycznych przypadkach – za liczbę wykonanych karykatur.
>> Cały tekst

Atrakcje na piknik: karykaturzysta
Na karykaturzystów podczas pikniku niemal zawsze jest ogromne zapotrzebowanie – non stop, od początku do końca imprezy. Gdy chcesz mieć na pikniku tę super-atrakcję, lepiej oszczędź na niesprawdzonych atrakcjach, a postaw na świetnych zawodowych karykaturzystów eventowych, którzy narysują dużą liczbę uczestników pikniku. Aby było w sam raz i wielu uczestników pikniku miało szansę na karykaturę, na każdych 150-200. uczestników pikniku…
>> Cały tekst

Eventy. Artysta estradowy czy karykaturzysta?
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes eventów miał się dobrze, choć wciąż w Polsce raczkował, nie było karykaturzystów specjalizujących się w rysowaniu karykatur na eventach. Kandydatów na rysowanie szukano na rożne sposoby (powstawały dopiero pierwsze strony www takich artystów). Ale nawet obecnie nie jest lepiej i w wielu agencjach eventowych wciąż nie słyszano o tym, że na event można zaprosić karykaturzystę.
>> Cały tekst

Rocznica ślubu i urodziny – karykatury na żywo
Honorarium dla karykaturzysty liczone jest od ilości godzin, podczas których rysuje na imprezie (najczęściej 4 – to zależy od uzgodnień i liczby uczestników imprezy). Do tej kwoty dojdzie koszt dojazdu i noclegu – w zależności od odległości jaką musi przejechać na imprezę i pory dnia (zwykle to imprezy wieczorne, więc czasem potrzebny jest też nocleg). Chyba, że do domu ma blisko. Dodajmy przy okazji, że rysujemy w całej Polsce, więc jeśli termin mamy wolny i zaakceptujesz nasze standardowe stawki – wkrótce się spotkamy!
>> Cały tekst

Marketing bankowy i karykaturzysta
– Poszedłem do banku, a (niezależnie od sprawy którą tam miałem załatwić) wróciłem do domu z sympatyczną, niespodziewaną pamiątką. Dla klienta banku to miłe i na pewno zostanie przez niego pozytywnie zapamiętane. Dla banku – jedna z wielu okazji, aby dotrzeć z pozytywnym przekazem oraz z ofertą do klientów.
>> Cały tekst

Profesjonalny karykaturzysta czy miejscowy plastyk?
Część klientów decyduje się na zatrudnienie niedoświadczonego amatora o skromnym talencie, mozolnie rysującego ledwie kilka karykatur w godzinę tylko dlatego, bo… mieszka bliżej miejscowości, w której organizowana jest impreza. Dla decydentów niektórych firm miejsce zamieszkania karykaturzysty jest ważniejsze niż poziom artystyczny wykonywanych karykatur i liczby osób które mogą zostać narysowane.
>> Cały tekst