Film dokumentalny o karykaturzystach w TVP

karykatury karykaturzysta

„Karykaturzyści. Piechota demokracji” – to tytuł francuskiego filmu dokumentalnego z 2014 r. w reżyserii Radu Mihaileanu, który pokaże TVP2 szóstego października 2016 r.

Przewodnikiem po świecie karykatury jest Plantu – znany francuski karykaturzysta, od 1972 r. rysujący w dzienniku Le Monde. Artysta przedstawi dwunastu swoich kolegów po fachu z 10. krajów świata: z Francji, Rosji, Syrii, Chin, Wenezueli, USA, Danii, Palestyny, Izraela i Tunezji. Będzie to okazja pokazania sytuacji politycznej i zakresu wolności słowa w każdym z tych państw. Tworzone przez karykaturzystów rysunki świetnie pokazują stosunek do wolności wypowiedzi w państwie, w którym żyją i tworzą. Zdarza się, że takie rysunki nie tylko wzbudzają zainteresowanie, ale też wywołują burzę w społeczeństwach, wśród społeczności religijnych oraz wywołują spory i publiczne debaty. Wspomnijmy choćby słynne karykatury Mahometa drukowane w europejskiej prasie które wywołały międzynarodową burzę o charakterze religijnym i społecznym czy późniejszy krwawy zamach w redakcji paryskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo, które wcześniej opublikowało prześmiewcze karykatury Mahometa.

Film trwający godzinę, zostanie pokazany niestety o godzinie 1.30 czasu polskiego czyli w środku nocy, co pokazuje jak niszowym zainteresowaniem w mediach cieszy się sztuka karykatury.

Tekst: (c) Karykatury.com