Eventy. Magik czy karykaturzysta

magik sztukmistrz na event eventy

Na jednej z facebookowych grup dla branży eventowej pojawiło się niedawno zapytanie o magika czyli sztukmistrza (bardziej fachowa i skomplikowana nazwa: prestidigitator). Organizator planowanego eventu takowej atrakcji poszukiwał. Po kilkunastu godzinach od umieszczenia zapytania, zgłosiło się (lub zostało poleconych przez znajomych) blisko 60-ciu magików

Magik poszukiwany

Powiem szczerze, nie wiedziałem że to branża w Polsce tak szeroka i tak konkurencyjna. Że czarowaniem na eventach zajmuje się aż tak wielu specjalistów od wiedzy tajemnej. To oznacza, że prawdopodobnie jest nadmiar osób, które zajmują się takimi sprawami i które chcą z tego żyć. Bo choć jednego dnia w Polsce może odbywać się trochę eventów, nawet pół setki, to nie wierzę, że na każdy poszukiwany jest akurat magik.

Jest też inna możliwość. Magik na evencie, to atrakcja szalenie popularna, lubiana i sprawdzona. Wielu organizatorów eventów chce ją mieć, jest często brana pod uwagę. W przeciwieństwie do rysowania karykatur na eventach.

Karykaturzysta na event

Znacznie rzadziej na Facebooku zdarzają się zapytania o karykaturzystę eventowego. A jeśli już – zwykle chodzi o kogoś taniego, mającego atrakcyjną dla klienta stawkę czyli poszukiwane są osoby o dosyć skromnych umiejętnościach i oczekiwaniach finansowych. Bo ile razy ktoś polecił na Facebooku karykaturzystę z Karykatury.com – nikt się nie skontaktował czyli nie był zainteresowany.

Fachowcy z branży eventowej świetnie wiedzą, ze profesjonalistów szuka się inaczej niż przez zamieszczanie publicznych zapytań w Internecie. Dobry biznes nie jest robiony publicznie, na oczach setek przypadkowych osób. Chyba, że chodzi o najtańszych specjalistów z branży eventowej, w tym przypadku osób rysujących zabawne podobizny.

Inna sprawa, to popularność branż. Z pewnością więcej osób słyszało o magiku na firmowym evencie niż o karykaturzyście. Zapewne wciąż u wielu osób z branży panuje przekonanie, że nie jest to dobra atrakcja. Bo ile osób w kilka godzin narysuje powoli rysujący karykaturzysta? 20? 30? W wielu firmach eventowych wciąż nie wiedzą, że można też narysować 100 osób w 4 godziny. Gdyby to do ich świadomości jakoś dotarło, może zmieniłoby się nastawienie specjalistów od eventów do specjalistów od karykatur na eventach.

Byłoby jeszcze więcej zapytań o taką atrakcję. Byłoby więcej karykaturzystów na eventach i utrzymujących się z rysowania na eventach. Póki co – takich specjalistów jest garstka, a tych kilku najlepszych ma sporo roboty. Jest jeszcze cała reszta – rysują dorywczo, lecz nie na takim poziomie, aby z tego się utrzymywać.

Tekst: (c) Karykatury.com