Karykatura z dedykacją czy bez?

poczucie humoru karykaturzysta prezent dla szefa

Czasem, gdy klienci zamawiają karykaturę na prezent, pojawia się dylemat: umieścić dedykację (dopisek) czy nie? I czy miejsce umieszczenia dedykacji na planszy jest obojętne?

Serwis Karykatury.com od dawna zajmuje się wykonywaniem karykatur z przesłanych zdjęć, które potem są wręczane jako prezent. Uzgadnianie szeregu szczegółów związanych z zamówieniem karykatury to oddzielny temat, więc nie będziemy się tym zajmować. Zajmiemy się dziś tematem: dopisek na karykaturze, gdyż ten temat dosyć często pojawia się w rozmowach z klientami. Umieścić go na obrazku czy nie, a jeśli tak – co ma zawierać i jak wyglądać?

Potrzebny czy nie?

W wielu przypadkach dopisek słowny na karykaturze jest zbędny, gdyż często wyjaśnienie okoliczności, która była pretekstem do wykonania (i późniejszego wręczenia) karykatury, już na niej się znalazło (jest przedstawione na wykonanym na obrazku). Ale czasem warto, aby dopisek był. Nawet więcej: niektórzy klienci o to proszą uważając, że to ważne podsumowanie karykatury.

O ile dopisek na karykaturze dla nauczyciela (nauczycielki) w rodzaju: „Od klasy VI B, rocznik 2017” ma sens (czasem obok pojawią się imiona „fundatorów” karykatury), to już na karykaturze np. od pracowników dla szefa, dopisek nie jest konieczny.

Raczej odradzamy umieszczania dopisków typu: „Najwspanialszemu dyrektorowi na świecie od najlepszych pracowników”, bo to banalne i średnio dowcipne. Sam fakt wręczenia fajnej karykatury będzie mówił sam za siebie, a szef na pewno zapamięta od kogo ją otrzymał. Jeśli już dopisek – to coś niebanalnego, oryginalnego i zabawnego.

Długi czy krótki?

Kolejna sprawa, to długość dopisku na karykaturze. Odradzamy treść typu: Najukochańszemu, najmądrzejszemu i najwspanialszemu tacie na świecie – Zenek, Marysia i Janek, 12.04.2017″. Oczywiście każdy chce najlepiej, tylko nie warto „przedobrzyć”. Krótko mówiąc: im krócej – tym lepiej.

Okolicznościowych wierszyków nie polecamy – chyba że są bardzo krótkie i zabawne, w dodatku dopełniają przekaz tego, co jest obok narysowane. Czasem sama data umieszczona na karykaturze wiele mówi i przypomina okazję, z jakiej została ona wręczona (szczególnie jeśli to data urodzin czy rocznicy, zatem data jest czymś ważnym dla osoby która jest na karykaturze.

Oddzielnym tematem są karykatury ślubne (wręczane młodej parze z okazji ślubu, wesela). Niektórzy klienci sugerują umieszczenie daty oraz imion młodej pary. To pierwsze jest rozsądne, drugie niekoniecznie (przecież ich rozpoznawalne dla każdego twarze już będą na obrazku, więc po co jeszcze obok ich imiona?). Ale jeśli wynika to z celowego zamysłu autora (konkretnego pomysłu na obrazek) – imiona także mogą się pojawić i to niekoniecznie w którymś rogu obrazka i niekoniecznie małej wielkości.

W jakim miejscu?

Skoro już wiemy czy i jaki dopisek chcemy umieścić na karykaturze, pozostaje temat: gdzie ma się znaleźć. Na pewno nie może być najważniejszym, czy nawet jednym z najważniejszych elementów karykatury, rzucającym się w oczy od razu po spojrzeniu na obrazek. Sugerujemy umieścić dopisek przy krawędzi jednego z rogów karykatury, najlepiej w jednym z dwóch dolnych rogów. Chyba, że z powodów plastycznych po prostu nie będzie tu miejsca – wtedy można w jednym z górnych rogów.

Tyle najogólniej w temacie „dopisek na karykaturze”. Ponieważ jednak każdy pomysł na karykaturę jest inny i często okoliczności jej wręczenia są inne, warto tę sprawę przemyśleć. Doświadczony karykaturzysta na pewno doradzi coś odpowiedniego.

Tekst: (c) Karykatury.com