Ciekawostki o Wigilii i świętach Bożego Narodzenia

Wigilia ciekawostki o Wigilii Boże Narodzenie opłatek

Wszystko o Bożym Narodzeniu: zwyczaje świąteczne, wigilijny stół, potrawy, opłatek, wigilijny karp, kolędy i ich historia. Miasto Betlejem, jarmarki bożonarodzeniowe, choinka i bombki choinkowe, prezenty pod choinkę. Święta Bożego Narodzenia, Pasterka, Święto Trzech Króli. Niezwykłe ciekawostki o Wigilii i świętach Bożego Narodzenia w Polsce oraz innych krajach

Historia Wigilii i zwyczaje wigilijne

Pierwsze wzmianki o Obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia pochodzą z lat 350-400 naszej ery. Wigilia była obchodzona dużo wcześniej.

Wieczerzę wigilijną należy zaczynać po tym, jak zobaczy się pierwszą gwiazdę na niebie. To symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej. Najpierw należy się pomodlić i podzielić opłatkiem, a dopiero potem zasiąść do wigilijnego stołu.

Polskie Boże Narodzenie – ciekawostki świąteczne

Podobno liczba potraw na wigilijnym stole nawiązuje do słowiańskich zwyczajów. 12 potraw na uczcie przesilenia zimowego, organizowanej w tym samym czasie co obecna Wigilia, było dziękczynieniem za zbiory. Inne podania wskazują, że liczba ta symbolizowała każdego z Apostołów, a rybne potrawy nawiązywały do symbolu chrześcijaństwa.

Wigilia ciekawostki o Wigilii Boże Narodzenie

Ciekawostki o Wigilii: Jeden z obrazów przedstawiających narodziny Chrystusa

Poznaj miasto Betlejem, miejsce narodzin Chrystusa

Betlejem, to 30-tysięczne miasto na terenie Autonomii Palestyńskiej. Leży w zachodniej części Judei, 10 km na południe od Jerozolimy. W mieście jest m.in. Bazylika Narodzenia Pańskiego, to wczesnochrześcijańska, pięcionawowa bazylika. Została zbudowana nad miejscem, gdzie według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus Chrystus.

Wigilijny stół – inspiracje, porady

Wielkość stołu wigilijnego powinna być dostosowana do ilości osób wraz z jednym pustym nakryciem, które – jak mówi tradycja – powinno czekać na zbłąkanego wędrowca. Na stole powinny znaleźć się opłatki, a pod obrusem sianko – to polska tradycja i warto ją kontynuować.

Choinka – drzewko wigilijne i jego historia

Pierwsze choinki pojawiły się koniec XV wieku, a może nawet wcześniej. W 1492 r. ozdobiono nimi 10 kościołów w Strasburgu (Francja). Potem zwyczaj rozprzestrzenił się po całej Nadrenii, a następnie po innych krajach Europy. Pierwsze choinki w Polsce można było kupić na jarmarkach w Gdańsku, w 1698 roku.

bombki choinkowe ciekawostki o Wigilii choinka

Udekorowana choinka – świąteczne drzewko. Ciekawostki o Wigilii

Ciekawostki o Wigilii: bombki choinkowe

Początkowo w wyrobie bombek przodowała niemiecka Norymberga. Bombki które tam powstawały cieszyły się zasłużoną sławą, trafiały do innych niemieckich miast oraz za granicę, w tym do Polski.

> Bombki choinkowe – tu więcej ciekawostek

Pasterka – msza święta w noc Bożego Narodzenia

Początkowo pasterka miała miejsce tylko i wyłącznie w Betlejem i Jerozolimie. W naszym kraju pasterka zaczęła być odprawiana w średniowieczu. Na tym nabożeństwie od stuleci pojawiają się tłumy wiernych, ponieważ zwyczaj ten zachował się do dnia dzisiejszego.

> Ciekawostki o Pasterce

Pasterka śnieg ciekawostki o Wigilii

Pasterka – na tę mszę świętą idziemy do kościoła po wieczerzy Wigilijnej

Niezwykła historia świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od IV wieku n.e. Rocznica narodzin Chrystusa została wyznaczona przez Kościół na dzień 25 grudnia. Nazwa Wigilia pochodzi od łacińskiego słowa vigiliare, oznaczającego czuwanie.

Interesujące ciekawostki o kolędach i pastorałkach

Kolędy, to w większości anonimowe pieśni, początkowo o charakterze noworocznym, potem nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Są utrzymane w konwencji religijnej, niegdyś wywodziły się z tradycji ludowej. Śpiewanie kolęd rozpoczyna się od mszy świętej z 24 na 25 grudnia i trwa do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia).

Polska wigilijna ryba – karp

Karp żyje nawet 45 lat. Rośnie przez całe życie. Ma 99 międzymięśniowych ości, w okolicy płetwy grzbietowej i części ogonowej. Karp był hodowany na dużą skalę już w V wieku p.n.e., w Chinach i nie tylko. Został niemal udomowiony. Dorastał wtedy do 1 m długości i 30 kg wagi.

Polskie przysłowia na Boże Narodzenie

* Boże Narodzenie po wodzie, Wielkanoc po lodzie.
* Gdy w Narodzenie Pana pogodnie, będzie tak cztery tygodnie.
* Jeśli dzień wigilijny pogodny, roczek będzie urodny.

Kwiaty na Boże Narodzenie

Najbardziej znaną rośliną, kwitnącą w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jest gwiazda betlejemska. Czasami można ją spotkać pod dawną nazwą poinsecja (Poinsettia). Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora w Meksyku, który jako pierwszy wysłał roślinę do USA.

jarmarki bożonarodzeniowe Boże Narodzenie

Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się wielkim powodzeniem w całej Europie

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie i w Polsce

Pierwsze jarmarki przed świętami Bożego Narodzenia zaczęto organizować na przełomie XIII i XIV wieku, na terenie obecnych Niemiec i Austrii. Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się niemal w każdym mieście naszego kontynentu. Organizatorzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych atrakcji, aby przyciągnąć jeszcze większą liczbę odwiedzających.

> Jarmarki bożonarodzeniowe

Święto Trzech Króli

Trzej Królowie występują też pod nazwą Trzej Magowie lub Trzej Mędrcy ze Wschodu. Wzmianka o nich znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Według Biblii Trzej Królowie noszący imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, nowonarodzonemu Jezusowi ofiarowali swoje dary. Kacper – kadzidło, będące symbolem modlitwy skierowanej ku niebu, Melchior – złoto, oznaczające boskość. Baltazar – mirrę, czyli wonną żywicę drzew.

Ciekawostki o Wigilii: (c) Karykatury.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o szopkach krakowskich
>