Ile kosztuje godzina pracy karykaturzysty?

atrakcje na eventy firmowe karykatura karykatury karykaturzysta

Cena karykatury – karykatura jaka cena?

Zanim tu cokolwiek przeczytasz, informuję że nie mamy kontaktu z amatorami i karykaturzystami ulicznymi, którzy mogą mieć swoje stawki i sposoby wyliczania honorarium. Każdy artysta jest inny i nie sposób generalizować. To usługa, której cena jest zależna od szeregu czynników, a nie dyskont mający sklepy całej Polsce, z takimi samymi cenami. Piszę o wieloletnich doświadczeniach Karykatury.com – Karykaturzyści, których znasz z prasy i TV oraz innych profesjonalnych karykaturzystów mających duże osiągnięcia zawodowe, których znamy lub z którymi w ostatnich 20 latach się zetknęliśmy. Częściej lub rzadziej zajmujących się rysowaniem karykatur na żywo podczas eventów oraz wykonywaniem karykatur ze zdjęć za pieniądze.

Aby łatwiej wszystko zrozumieć, najpierw rozgraniczmy dwie kwestie:
1. Rysowanie karykatur ze zdjęć we własnej pracowni (u karykaturzystów ulicznych – na ulicy).
2. Rysowanie karykatur na żywo podczas różnego rodzaju imprez odbywających się na terenie całej Polski (wraz z dojazdem).

Owszem, jedno i drugie to rysowanie karykatur, ale przecież trudno porównać sportowca grającego w koszykówkę z piłkarzem grającym w piłkę nożną. Jedno i drugie – to gra w piłkę, ale… W tym poście zajmiemy się wymienionym wyżej punktem 2.
Karykaturadek

Rysowanie karykatur na imprezach

nie jest liczone od liczby wykonanych karykatur czy ilości uczestników eventu, ale od czasu pracy czyli liczby godzin uczestniczenia karykaturzysty eventowego w imprezie. Jeśli koniecznie będziesz się jednak upierać, że chcesz liczyć od sztuki – ostrzegamy, rysujemy o wiele szybciej niż przeciętni karykaturzyści, więc zapłacisz na pewno więcej licząc od liczby karykatur niż od liczby godzin pracy. A kto lubi płacić więcej w sytuacji, gdy może zapłacić mniej?

Dlatego, jeśli niewiele wiesz o tej branży – staraj się dostosować do reguł w niej panujących. Na pewno w pojedynkę ich nie zmienisz. To informacja także do przedstawicieli znanych firm eventowych, które (niestety) rzadko mają okazję współpracować z profesjonalnymi karykaturzystami eventowymi.

• • •
Wracając do tematu – mamy tak ustawione stawki, że zmniejszają się wraz z liczbą zamówionych godzin pracy karykaturzysty (niektórzy chcieliby wynająć karykaturzystę nawet na 12-godzinną imprezę!). Mamy też minimum liczby godzin, w zależności od odległości.

eventy Warszawa karykatury na żywo

W Warszawie rysujemy od 2 godzin wzwyż

(za chwilę jedna uwaga), w innych miejscach Polski – w zależności od odległości dojazdu karykaturzysty, minimum wynosi 3 lub 4 godziny. Teraz ta uwaga: nie dziw się, że karykaturzysta eventowy nie chce jechać np. 500 kilometrów w jedną stronę, drugie tyle z powrotem, po to, bo chcesz aby narysował tylko przez jedną godzinę (i za 1 godzinę chcesz mu zapłacić, plus koszt dojazdu). Jeśli umiesz liczyć (swoje) pieniądze – raczej się nie zdecydujesz.

Poza tym, jeśli minimum to 2 godziny, a ty chcesz aby karykaturzysta rysował przez pół godziny, chciałbyś mu zapłacić 1/4 stawki. Otóż nie. Czy karykaturzysta jest potrzebny przez 10 minut czy przez 2 godziny – zapłacisz jak za 2 godziny. Niesprawiedliwe? Niezależnie od tego jaki masz zawód – pomyśl, czy mieszkając w Rzeszowie, chciałbyś pojechać do Szczecina (800 kilometrów) na imprezę wieczorną, rysować pół godzinki, potem się przespać w hotelu i nazajutrz rano z powrotem 800 kilometrów, czyli 2 dni poza domem. I to wszystko za powiedzmy kilkadziesiąt złotych (plus bilety na pociąg lub benzynę na przejechanie 1600 kilometrów)?

Godzina na 150 osób?

Uzupełniamy kilka zdań napisanych wcześniej. Takim pytaniom zawsze się dziwimy: ktoś organizuje wesele na 200 osób i chce zaprosić karykaturzystę na (zaledwie) godzinę lub dwie. Czyli co, chce aby narysować tylko państwa młodych i kilku, może kilkunastu innych gości wesela? A co z pozostałymi, są gorsi? Czyżby miejsc przy stole weselnym też było tylko kilkanaście, a reszta będzie przez całe wesele stała przy stole szwedzkim albo non stop tańczyła? Przecież karykaturzysta eventowy nie przyjedzie na 2 godzinki, skoro za chwilę i tak najprawdopodobniej dostanie propozycję aby rysować na innym weselu przez kilka godzin, za swoją normalną, standardową stawkę. Z jakiego powodu ma się godzić na niedużą kwotę, skoro tego samego wieczora, ale w innym miejscu Polski zarobi 2-3 razy więcej? Dlatego profesjonalny karykaturzysta ma swoją minimalną stawkę. Komuś to nie odpowiada – trudno. A organizator wielkiego wesela, który chce „oszczędzić” jest zdziwiony: „Cooo? Tyle pieniędzy za 1 godzinę?”. Za tę samą kwotę zapłaciłby na za 1, ale za 4 godziny rysowania. Ale nie wiadomo czemu, koniecznie chce zaprosić karykaturzystę tylko na godzinę.

karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

Karykaturzysta eventowy? Taki, który dojeżdża na imprezę, a nie rysuje zawsze w tym samym miejscu, jak karykaturzysta uliczny

Podsumowanie

Nie piszemy tu o naszych konkretnych stawkach za rysowanie, bo firmy i osoby zainteresowane w każdej chwili mogą je uzyskać wraz z naszą ofertą. A nasze stawki, o dziwo, są dosyć atrakcyjne, a nawet bardzo atrakcyjne, biorąc pod uwagę liczbę karykatur wykonanych w godzinę i licząc cenę jednej karykatury. I jak zwykle zastrzegamy – nie odpowiadamy na niepoważne zapytania anonimowe.

Tekst: (c): Karykatury.com

Osoby które tu były, szukały także: karykaturzysta cena, rysunek karykatura cena, cena wykonania karykatury, karykatury cena, karykatury Kraków cena, karykaturzysta wesele cena, karykaturzysta na weselu cena, karykatury Warszawa cena, karykatury Wrocław cena, karykatury Bydgoszcz cena, karykatura na zamówienie cena.