Atrakcje na imprezy dla firm

atrakcje na imprezy dla firm na event eventy

Karykatury.com – jako najlepsi karykaturzyści eventowi uświetniliśmy ponad 600 eventów, nie tylko w Polsce. O branży eventowej wiemy prawie wszystko. Organizujesz event? Szukasz atrakcji na event? Przeczytaj kilka porad

Firmowy event – jak zorganizować?

Branża eventowa jest bardzo konkurencyjna. Na rynku działa wiele podmiotów potrafiących dotrzeć do firm, które chcą zorganizować event. Firma eventowa umie przekonać, aby to właśnie ona zorganizowała firmową imprezę – to jest kluczem sukcesu. Potem trzeba znaleźć i załatwić miejsce (np. hotel), w którym event ma się odbyć. Oczywiście musi ono spełnić kryteria firmy, która za wszystko płaci. Firma eventowa przygotowuje też listę atrakcji, które mają urozmaicić wieczór eventu. Po zaproponowaniu jej, klient wybiera te atrakcje, które wydają mu się najbardziej odpowiednie (i nie pochłoną zbyt dużo pieniędzy, które przeznaczył na organizację eventu). Oczywiście szalenie ważna kwestia, to catering czyli wybór firmy, która przygotuje jedzenie (organizacyjnie najlepiej, jeśli zapewni to hotel, w którym odbędzie się event). Zwykle trzeba też odpowiednio udekorować i oświetlić salę (nastrój imprezy jest ważny). Czasem używa się do tego specjalnych rekwizytów do wystroju wnętrz, aby np. największe pomieszczenie w hotelu zamienić na kasyno dla gangsterów z lat 20-ych albo w… Paryż lub kubańską Hawanę. Wtedy goście eventu poczują się tak, jakby faktycznie byli w całkiem innym miejscu (przecież to oni mają się świetnie bawić, a impreza ma być wyjątkowa i zapamiętana na długo).

Wspomnieliśmy o szeregu spraw, ale aby zorganizować event, firma eventowa musi pamiętać też o wielu innych sprawach. Czyli…

karykatury karykaturzysta atrakcje na imprezy dla firm

Wybór miejsca imprezy

Po pierwsze – miejsce w Polsce. W zależności od kilku spraw (organizacja, finanse) może to być miasto, w którym działa siedziba firmy i w którym pracują wszyscy lub większość pracowników. Po evencie każdy szybciej wróci do domu, nie trzeba organizować transportu (np. autobus albo kilka autobusów) i noclegów (kolejny koszt) po wieczornej imprezie.

Event może też być poza miejscowością, w której na co dzień pracują osoby z firmy. Firma finansująca event może np. zażyczyć sobie, że event powinien odbyć się w promieniu 50 albo 100 kilometrów od konkretnego miasta (najczęściej siedziby firmy). Wtedy firma eventowa wyszukuje kilka miejsc (zwykle hoteli), z których zostanie wybrane konkretne miejsce. Klient może też zażyczyć sobie „eventu w górach” lub konkretnej miejscowości, np. Zakopane. Firma eventowa skupi się na wyszukaniu hotelu w bardziej konkretnym miejscu.

zespół na wesele kapela zespół muzyczny DJ

Atrakcje na event

To gdzie będzie event i jakie będą na nim atrakcje – zależy przede wszystkim od tego, jaka kwota została przeznaczona na jego przygotowanie. Także od życzeń klienta (coś konkretnego powinno lub musi być) oraz kreatywności pracowników firmy eventowej (może zaskoczą czymś wyjątkowo oryginalnym?). I od późniejszego wyboru czyli decyzji klienta. Ta z kolei często jest związana z finansami (budżetu lepiej nie przekraczać).

To, jakie będą atrakcje, zależy m.in. od terminu eventu. Im mniej czasu do eventu (albo jeśli event organizowany jest w piątek lub sobotę wieczór), tym mniejszy wybór. Oczywiście chodzi o wybór artystów, których nie da się zastąpić. Bo to konkretny wieczór (terminu już nie da się zmienić), konkretny artysta estradowy, zespół muzyczny, konkretny konferansjer którego twarz wszyscy znają z TV, kabaret czy inny unikatowy na rynku artysta. A tacy często konkretny termin mogą już mieć zajęty. Im lepszy, bardziej rozchwytywany artysta w swoje specjalności – tym ma bardziej zapełniony kalendarz występów. Terminy zabukowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, więc firma eventowa powinna mieć wyjścia awaryjne – zaproponować w to miejsce innego, podobnego artystę.

Jest mniejszy kłopot z wieloma innymi tak zwanymi „atrakcjami na event”. Właścicieli fotobudek jest sporo i na pewno ktoś będzie miał wolny wieczór, który nas interesuje. Podobnie wiele innych popularnych atrakcji, które nie wiążą się z konkretnym nazwiskiem i twarzą artysty. Atrakcji może być wiele i nie będziemy ich tu wymieniać. Jedną z takich atrakcji jest karykaturzysta.

karykaturzysta na wesele karykatury atrakcje na firmowy event

Karykaturzysta na event

Wielu firmom eventowym wydaje się, że zorganizowanie dobrego karykaturzysty eventowego na konkretny dzień, nie jest problemem. Jeśli tak uważasz, w dodatku pracujesz w firmie eventowej – niestety niewiele wiesz na ten temat i właśnie nadarza się okazja, aby dowiedzieć się, jaka jest rzeczywistość.

Celowo napisaliśmy „dobrego karykaturzysty eventowego”, bo chyba nie chodzi jakiegokolwiek plastyka, który ma stronę www i twierdzi że jest karykaturzystą, ani po prostu o amatora. Bo (możesz się zdziwić) fachowców od karykatury eventowej w Polsce jest najwyżej kilku. Najlepsi z nich mają zapełniony kalendarz na pół roku – rok przed terminami imprezy. Im bliżej terminu – gwałtownie maleje szansa, aby na konkretny event, konkretnego dnia, w konkretnym miejscu w Polsce, zatrudnić naprawdę dobrego karykaturzystę eventowego. Firmy eventowe które tego nie wiedzą, a obiecały klientowi karykaturzystę na jego event, mają poważny problem.

eventy firmowe warszawa atrakcje karykaturzysta

Problem z karykaturzystą

Kilkukrotnie zdarzało się w Karykatury.com, że firmom eventowym musieliśmy odmówić. Komplet naszych karykaturzystów miał już zapewnioną pracę na konkretny wieczór czyli były umowy, z których musieliśmy się wywiązać. Na nic błagania i zachęta („Zapłacimy 2 razy więcej niż zwykle!”) Jesteśmy solidną firmą, mającą renomę i działającą na eventowym rynku od wielu lat. Do tego doskonale znamy rynek karykaturzystów eventowych (amatorów nie znamy i na event nikomu nie polecamy zatrudniania niesolidnych amatorów z dowolnej specjalności).

Skoro wszyscy karykaturzyści eventowi konkretny dzień mają już zajęty, trzeba ratować się, zatrudniając jednego z amatorów (niekoniecznie pracującego za niższą cenę niż profesjonaliści!). A ty i tak musisz załatwić jakiegokolwiek karykaturzystę, kogokolwiek kto umie trzymać ołówek w ręce. I tu kolejna niespodzianka. Masz do wydania zaplanowaną kwotę, poświęcasz czas na szukanie jakiegokolwiek karykaturzysty (zdarza się, że poszukuje kilka osób z twojej agencji eventowej!) – a tu kandydatów wciąż brak. Komuś nie pasuje, bo tego dnia musi być w swojej „normalnej” etatowej pracy lub akurat jest chory. Może też nie mieć ochoty przejechać pół tysiąca kilometrów na miejsce eventu. A zresztą, nawet jeśli kogoś (bez referencji i doświadczenia) namówisz do współpracy – czy masz pewność, że ów amator będzie solidny i w ostatniej chwili coś mu nie przeszkodzi w dotarciu na event? Wykręci się zepsutym przed chwilą samochodem lub brakiem opon zimowych („Ale dziś spadło dużo śniegu!”), albo po prostu nie będzie odbierać telefonu.

Jakikolwiek karykaturzysta

Nie raz obserwowaliśmy, jak firmy eventowe rozpaczliwe poszukują jakiegokolwiek karykaturzysty na event. W ciągu kilku dni dostawaliśmy e-maile od kilku osób z firmy eventowej szukających karykaturzysty. Gdy to nie przyniosło efektu, zaczynało się telefonowanie i proszenie: „Poratujcie, musimy kogoś załatwić!”. O dziwo, w takich akcjach uczestniczyli pracownicy nawet znanych i doświadczonych firm eventowych. To oznacza, że nawet w takich firmach nie mają podstawowych informacji, jak powinna wyglądać sprawa załatwienia dobrego karykaturzysty eventowego na (często wysokiej klasy, drogi i ekskluzywny) event dla znanej, wielkiej firmy. Nie mają świadomości, że może być z tym problem. Bo jak znana firma eventowa wytłumaczy klientowi który płaci naprawdę spore pieniądze, że nie umie załatwić karykaturzysty? A jeśli już załatwi – jak wytłumaczyć klientowi, ze osoba która przybyła na event i miała być karykaturzystą, zwyczajnie nie umie rysować, a narysowane osoby są zdegustowane na widok czegoś, co miało być ich podobizną?

atrakcje na eventy firmowe

Nasze porady

Ponieważ jak się okazuje, pracownicy wielu firm eventowych wciąż prawie nic nie wiedzą na temat branży karykaturzystów eventowych, dziś (po raz kolejny) na naszym blogu – kilka podpowiedzi.

1. Jeśli wydaje ci się, że bez problemu znajdziesz dobrej klasy karykaturzystę eventowego na konkretny dzień (niezależnie od wysokości honorarium) – jesteś w błędzie.

2. Jeśli koniecznie musisz zatrudnić dobrego karykaturzystę eventowego – im wcześniej zaczniesz to robić, tym większa szansa, że termin będzie miał wolny.

3. Jeśli wydaje ci się, że (niezależnie od wysokości honorarium) każdy karykaturzysta chętnie przyjedzie na twój event kilkaset kilometrów – jesteś w błędzie.

4. Jeśli znalazłeś dobrej klasy karykaturzystę eventowego który ma wolny termin – nie pozwól mu uciec! Rezerwuj, podpisuj umowę, wpłacaj zaliczkę. Tego dnia (szczególnie jeśli to weekend) w Polsce organizowanych jest więcej eventów i tam też mogą kogoś takiego szukać. Może nawet w tym samym czasie, co ty. Tylko jedna firma eventowa jednego wieczora może mieć na swoim evencie tego konkretnego karykaturzystę.

Celowo w tym tekście nie napisaliśmy, co to znaczy określenie: karykaturzysta eventowy. I czym styl jego pracy różni się od tego, co robią  karykaturzyści uliczni. Ten temat nie raz gościł na blogu Karykatury.com. Jeśli wciąż tego nie wiesz i wydaje ci się, że każdy, kto pokazuje na swojej www karykatury, rysuje na eventach – jesteś w błędzie…

karykaturzysta na event karykatury na imprezie karykatura

Tekst: Szczepan Sadurski / Karykatury.com

Karykaturzysta od dawna znany z prasy i telewizji. Jako karykaturzysta eventowy uświetnił ponad 600 eventów, nie tylko w Polsce. Po jednym z nich, w Nowym Jorku tamtejsza prasa pisała, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.