Eventy. Artysta estradowy czy karykaturzysta?

atrakcje na event eventy atrakcje imprezy scena występ zespół muzyczny

W ostatnich latach rozkwitł w Polsce rynek eventowy. Coraz więcej firm i coraz częściej organizuje różnego rodzaju zamknięte spotkania dla pracowników (i tyle tylko). Uczestnicy nie płacą za bufet, noclegi i zapewnione im atrakcje. Ponieważ do organizacji takich imprez trzeba czasu i doświadczenia, najczęściej zatrudniane są firmy / agencje eventowe. One zajmują się wszystkim od A do Z. Oczywiście nie za darmo – to biznes i każdy musi zarobić.

Miejsce, catering i atrakcje na event

Wynalezienie odpowiedniego miejsca na taką imprezę – to jedno. Hotel lub inne miejsce – nad jeziorem, w leśnej głuszy, w górach. Dla 30 albo 300 osób, w mniejszej lub większej odległości od siedziby firmy, w cenie jaką uznano za rozsądną.

Zorganizowanie cateringu, zwanego ludycznie wyżerką – to drugie. Zostaje jeszcze to trzecie: zapewnienie atrakcji. Aby wszyscy dobrze się bawili, nie nudzili i zapamiętali imprezę. Wybór jest duży. Artyści estradowi różnych specjalności: śpiew, muzyka, taniec, pokazy i występy estradowe. Komicy, magicy, a jak zostanie trochę pieniędzy – coś jeszcze. Ruletka, barmani, fotobudka albo na przykład karykaturzysta.

Artystów prezentujących swoje umiejętności na estradzie jest sporo, wybór jest duży. Niektórych znamy z telewizji, np. z programów typu talent shows. Możemy ich oglądać po raz kolejny. Tym razem na własne oczy, w gronie znajomych z pracy. Część artystów poważnie traktuje takie występy, to ich praca, a zarobionych w ten sposób pieniędzy nie traktują jako powód do wstydu. Niektórzy występów „do kotleta” wstydzą się, traktują jak coś znacznie gorszego niż taki sam występ, ale przed telewizyjnymi kamerami.

Do kotleta?

Stawki za takie występy estradowe są różne i zależą od szeregu spraw. Ponieważ zaproszenie karykaturzysty eventowego kosztuje znacznie mniej niż występ tego czy innego artysty estradowego (od kilku-kilkunastu razy wzwyż), jako mała kwota do wydania, pojawia się na końcu potencjalnych atrakcji eventu, na dokładkę. Gwiazda estrady (co najmniej jedna) na evencie zwykle musi być i muszą się na nią znaleźć pieniądze. Z karykaturzysty, choć znacznie tańszy (albo z innej „taniej” atrakcji), można zrezygnować. Impreza od tego się nie zawali i nikt nie będzie narzekał. W sytuacji, gdy gwiazda za występ bierze kilkanaście lub więcej tysięcy, targowanie się z karykaturzystą o 50-100 złotych (zdarzały się takie przypadki) można uznać za komiczne. Oczywiście można zatrudnić taniego i kiepskiego karykaturzystę-amatora którego obrazki nie będą się podobać uczestnikom eventu, ale można się wtedy tłumaczyć, że gwiazda dużo kosztowała i trzeba było oszczędzać na innych atrakcjach.

Warto uświadomić sobie, że występ estradowy prędzej czy później zapomnimy. Swoją sympatyczną podobiznę (za którą zapłacił organizator eventu, więc dla uczestników jest bezpłatna) zabierzemy do domu. Możemy się nią pochwalić innym, powiesić w ramce albo pokazać na Facebooku. To namacalna pamiątka po imprezie, którą można mile wspominać nawet po latach.

karykatury wesele atrakcja weselna karykatury na żywo karykatura

Karykaturzysta eventowy – zawód nieznany

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes eventów miał się dobrze, choć wciąż w Polsce raczkował, nie było karykaturzystów specjalizujących się w rysowaniu karykatur na eventach. Kandydatów na rysowanie szukano na rożne sposoby (powstawały dopiero pierwsze strony www takich artystów). Ale nawet obecnie nie jest lepiej i w wielu agencjach eventowych wciąż nie słyszano o tym, że na event można zaprosić karykaturzystę. Nie wiadomo czego od niego wymagać i czy należy mu coś zapewnić na miejscu. Zdarzało się, że karykaturzysta przychodził na event i okazywało się, że ma rysować w… ciemnościach. („Jakoś pan sobie poradzi”). Przedstawiciele firm eventowych nie zdawali sobie sprawy, że nawet najlepszy karykaturzysta mający sokoli wzrok, nie zrobi czegoś co będzie podobne do osoby która przed nim siedzi, gdy widzi jedynie zarys głowy. Trochę się to ostatnio zmieniło, więc gdy karykaturzysta mówi że przyjdzie z własną lampą albo prosi o zapewnienie dobrego oświetlenia, nie jest to traktowane jako fanaberia. Także to, że należałoby mu zapewnić napój i cokolwiek do zjedzenia, skoro ma pracować przez kilka godzin.

Karykaturzysta na evencie – kilka wskazówek

Karykaturzysta (uliczny), to w Polsce wyjątkowo rzadki zawód, podobnie jak karykaturzysta eventowy. Tych, którzy w miesiącu uczestniczą w co najmniej kilku imprezach (raz w tygodniu lub częściej), można policzyć na palcach jednej ręki. Są też karykaturzyści, najczęściej amatorzy o skromnych umiejętnościach przedstawiający się jako karykaturzyści albo plastycy rysujący m.in. karykatury. Stawki karykaturzystów są podobne, talent i umiejętności – już nie. Od totalnej amatorszczyzny po naprawdę dobry, a nawet światowy poziom. Firmy eventowe jeśli tylko chcą – zawsze znajdą na swój event odpowiedniego karykaturzystę. Albo najtańszego albo najlepszego (bo różne są wymagania dla różnych eventów i różne budżety).

Niektórzy nie lubią długich podróży, więc w zależności od miejsca imprezy (odległości dojazdu) nie każdy karykaturzysta ma ochotę na każdy event. Z kolei niektóre firmy eventowe nie rozumieją, że artysta branży eventowej po długiej podróży i kilku godzinach pracy, powinien się przespać w (choćby najtańszym) hotelu. Zapewne chcąc oszczędzić, koniecznie szukają jakiegokolwiek karykaturzysty, byle mieszkał blisko miejsca w którym odbywa się impreza.

atrakcje na eventy firmowe

Warto pamiętać o tym, że najlepsi karykaturzyści eventowi mają szereg terminów zajętych, ze sporym wyprzedzeniem. Podobnie jak zespoły muzyczne, piosenkarze czy kabarety czyli inni artyści działający w branży eventowej. A już na pewno w najbardziej obleganych okresach każdego roku, np. grudzień, wakacje, jesień czy okolice Walentynek. Szczególnie, jeśli to weekendy.

Wysokość honorarium i poziom artystyczny – to już wiadomo. Teraz o sprawności manualnej czyli szybkości rysowania, a więc ilości karykatur wykonanych w godzinę. Jak już wiesz (chyba że masz trochę czasu i chcesz samemu się o tym przekonać), stawki różnych karykaturzystów niewiele się różnią. Za podobną kwotę jeden podczas całego wieczora narysuje kilkunastu-dwudziestu uczestników imprezy (bo jedną karykaturę rysuje kilkanaście minut). Inny narysuje nawet setkę osób, bo na stworzenie jednej karykatury potrzebuje zaledwie 2-3 minuty.

Od firmy eventowej zależy wybór, którego karykaturzystę chce zatrudnić. Czy tego, który wykona niewiele, za to „piękniejszych” karykatur czy tego, który narysuje każdego z powiedzmy setki uczestników eventu, więc zadowolonych z fajnej pamiątki eventu będzie 100 procent uczestników.

karykaturzysta eventowy karykatury na imprezie

Tyle przemyśleń oraz sugestii Karykatury.com z naszej kilkunastoletniej działalności w branży eventowej. Jeśli planujesz event (obojętnie w jakim miejscu Polski) i chcesz zatrudnić jednego lub więcej karykaturzystów – znanych z mediów, rysujących zaskakująco szybko – zapraszamy po informacje  i do kontaktu.

W ostatnich latach zrealizowaliśmy ponad 500 imprez (nie tylko w Polsce), rysując kilkadziesiąt tysięcy karykatur.  Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Rzeszów, Katowice, Łódź, Opole, Bydgoszcz, Olsztyn… Co miesiąc rysujemy na kilku kolejnych eventach, organizowanych w różnych regionach Polski. Od Mazury po Sudety, od Szczecina po Rzeszów.

piknik atrakcje karykaturzysta karykatury

Na naszym blogu

Karykaturzysta na wesele. Poradnik

Zasada jest taka, że karykaturzysta przybywając na wesele, ma zagwarantowane honorarium. Osoba, która go zaprasza, płaci za jego wynajęcie. Konkretnie: za czas pracy (liczbę godzin rysowania), w sporadycznych przypadkach – za liczbę wykonanych karykatur.
>> Cały tekst

Atrakcje na piknik: karykaturzysta
Na karykaturzystów podczas pikniku niemal zawsze jest ogromne zapotrzebowanie – non stop, od początku do końca imprezy. Gdy chcesz mieć na pikniku tę super-atrakcję, lepiej oszczędź na niesprawdzonych atrakcjach, a postaw na świetnych zawodowych karykaturzystów eventowych, którzy narysują dużą liczbę uczestników pikniku. Aby było w sam raz i wielu uczestników pikniku miało szansę na karykaturę, na każdych 150-200. uczestników pikniku…
>> Cały tekst

Malowanie twarzy dzieciom – rodzinny event
Podczas eventów na które byliśmy zapraszani aby rysować karykatury na żywo, wielokrotnie widzieliśmy tę atrakcję skierowaną do dzieci. Malowanie buzi czyli malowanie twarzy dzieciom, to jedna z najpopularniejszych animacji podczas pikników i innych imprez, w których uczestniczą dzieci (chłopcy i dziewczynki) wraz z rodzicami. Ta atrakcja niekoniecznie wymaga dużego doświadczenia i wielkiego talentu plastycznego od wykonawców.
>> Cały tekst

Marketing bankowy i karykaturzysta
– Poszedłem do banku, a (niezależnie od sprawy którą tam miałem załatwić) wróciłem do domu z sympatyczną, niespodziewaną pamiątką. Dla klienta banku to miłe i na pewno zostanie przez niego pozytywnie zapamiętane. Dla banku – jedna z wielu okazji, aby dotrzeć z pozytywnym przekazem oraz z ofertą do klientów.
>> Cały tekst

10. Profesjonalny karykaturzysta czy miejscowy plastyk?
Część klientów decyduje się na zatrudnienie niedoświadczonego amatora o skromnym talencie, mozolnie rysującego ledwie kilka karykatur w godzinę tylko dlatego, bo… mieszka bliżej miejscowości, w której organizowana jest impreza. Dla decydentów niektórych firm miejsce zamieszkania karykaturzysty jest ważniejsze niż poziom artystyczny wykonywanych karykatur i liczby osób które mogą zostać narysowane.
>> Cały tekst